Ürün Teknoloji 10 NİSAN 2016 / 12:34

Nintendo'nun yeni konsolu NX, PS4'ten güçlü olacak

Konsol dünyasında son dönemde ilginç olaylar gerçekleşiyor. Xbox One ve PS4'ün yenilenmiş, güçlendirilmiş sürümlerinin piyasaya çıkacağı konuşuluyor. PC teknolojilerinin gelişiminin iyice hızlandığı, VR ve yüksek çözünürlüğün de araya girmesiyle beraber grafik gücü ihtiyaçlarının da ciddi anlamda artış gösterdiği bu süreçte, aynı donanımla yıllar geçirmeyi planlayan konsol üreticileri de ne yapacağını kestiremez durumdalar. Nintendo ise yeni teknolojilerden uzak, grafik ve fizik kalitesinden ziyade oynanabilirliği ve eğlenceyi ön plana çıkaran oyunlarıyla / konsollarıyla hala dikkatleri üzerine çekmeyi başarabiliyor.
Nintendo, bir süredir NX isimli yeni konsolu üzerine çalışıyor. Bu konsolla ilgili çeşitli sızdırma haberler ortaya çıkarken sızdırılan son bilgilere göre NX, PS4'ten biraz daha güçlü bir cihaz olacak. Bildiğiniz gibi PlayStation 4, 2013 yılında piyasaya çıkmıştı ve donanımının süresi dolduğu için yavaş yavaş değişikliğe ve güncellemeye gitmeyi planlıyor. Nintendo ise yeni teknolojileri çok da fazla önemsemediği ve eğlence odaklı bir sistem hazırlamayı istediği için PS4'ten biraz daha yüksek bir performansın yeterli olacağını düşünüyor olabilir.
Nintendo’nun Zelda, Super Mario ve Pokemon gibi oyun serilerinin hiçbir zaman üst seviye grafikleri hedeflemediği ve oyunların takipçileri üzerinde hiçbir zaman böyle bir beklenti oluşturulmadığı için işi, Sony ve Microsoft’tan daha kolay. Zira maliyet – yüksek grafik kalitesi beklentisi – uzun ömürlü donanım garantisi üçlüsü arasında kalan bu iki şirket, “uzun ömürlü donanım” adımını es geçerek 3 senenin sonunda geliştirilmiş modellerin sunulmasına karar kıldı. PlayStation ve Xbox kullanıcıları arasında çeşitli tartışmalara sebep olan bu kararı, Nintendo çalışanları elinde patlamış mısırla izliyor olabilir.
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics