Ürün Teknoloji 07 KASIM 2010 / 18:00

Nokia akıllı telefonda şansını N8’le deneyecek

Son yıllardaki eğilim taşınabilir cihazlarda, tablet bilgisayarlar dışarıda bırakıldığında tamamen akıllı telefonlar üzerinde yoğunlaşıyor. Dünyanın en çok telefon satan şirketlerinden Nokia da akıllı telefon piyasasında umduğunu N8 ile bulmayı hedefliyor.
Nokia Türkiye Genel Müdürü Conor Pierce’ın sunumuyla başlayan toplantıda Nokia’nın akıllı telefon piyasasına bakışı, Türkiye’nin bu piyasadaki konumu ve tabii ki N8 konuşuldu. Pierce, N8 modelinin kendisini ne kadar heyecanlandırdığından söz ederken, Türkiye’de bulunan büyük potansiyeli vurguladı.
N8’in sadece bir akıllı telefon olmadığını belirten Pierce, tam bir çoklu medya oynatıcısı ve eğlence merkezi yarattıklarını aktardı. Bu sayede Nokia tarihinin en çok ön sipariş alan modelinin ortaya çıktığını anlatan Pierce, içerik yerelleşmesinin üzerinde durdu.
Sadece Türkiye’ye özel uygulamaların geliştirilmesine destek olduklarını belirten Pierce, Türk kullanıcıların her uygulamaya ne denli meraklı olduğundan söz etti. Pierce verdiği bilgilerde, dünya üzerinde Nokia’nın uygulama merkezi Ovi’nin kullanımına bakıldığında Türkiye’nin ilk 10’da yer aldığı görülüyor.

Kısaca N8 deneyimi
Kısa süreli deneme şansı bulduğumuz N8 için donanım yönünün oldukça kuvvetli olduğunu belirtmek yanlış olmaz. 16 GB’lik dâhili hafıza bulunan cihazda kullanıcıların en çok dikkati çekense 12 megapiksellik Carl Zeiss kamera olabilir. Bu çözünürlükte bir çekim kullanıcıların ikinci bir sayısal kamera alma ihtiyacını ortadan kaldıracaktır.
Bağlantı seçeneklerinde HDMI bulunması, yüksek çözünürlüklü çekim ya da içeriğin uyumlu televizyonlara aktarılmasını oldukça kolaylaştırıyor. Dolby Surround Sound sistemiyle de telefondan yüksek verimde ses alınabiliyor. Yüksek donanım özelliklerinin yanında yazılım tarafında bir süredir aldığı olumsuz geri dönüşler doğrultusunda yeni Symbian’ı geliştiren Nokia, bu kez daha iddialı. N8 üzerinde yer alan Symbian^3 platformunda aynı anda işlem yapabilme özelliğiyle öne çıkıyor. Yerelleştirilmiş uygulamalar arasında Digiturk’le sağlanan anlaşmayla Web TV’nin satın alınabilmesi dikkat çekiyor.
Nokia’nın akıllı telefon piyasasındaki umudu, yüksek donanımlı telefonu N8 999 liradan satışa sunulmaya başlandı.
ETİKETLER : Sayı:795
YORUMLAR
ht 15 KASIM 2010 / 03:01 0 0
smart phone pazarında güçlü ve önemli rakipleri var bu nedenle fiyat konusuda yeniden gözden geçirilmeli

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics