Ürün Teknoloji 25 ARALIK 2011 / 15:52

Notebook ile tableti buluşturan tasarım

İlk olarak netbook ailesi için kullandığı ‘Eee’ ismini tablet bilgisayarlarına taşıyan Asus’un son icadı Eee Pad SL101, nam-ı diğer Slider oldu. Bu ürün aslında dizüstü bilgisayar ile tabletin arzulanan özelliklerini bir araya getiren melez bir yapıyı işaret ediyor. Dokunmatik ekrana tutkuyla bağlı olan ama fiziksel klavyeden de vazgeçemeyenler için bir alternatif haline gelen Slider, 10,1 inç büyüklüğünde bir dokunmatik ekrana sahip. Günümüzdeki 15,6 inç altı tüm bilgisayarlarda neredeyse standart haline gelen çözünürlüğüyle yüksek görüntü kalitesi sunuyor. Gorilla Glass dokunmatik yüzey teknolojisi, cihazı çizilmelere karşı daha dayanıklı hale getiriyor.
17,3 mm kalınlığındaki Slider’ın ekranı, üst kısmından tutularak çekildiğinde yukarı doğru kayıyor ve alt katmanda bulunan klavyeyi açıkta bırakıyor. Bu pozisyonda ekran da yaklaşık 45 derecelik bir açı kazandığından tablet bir notebook’a dönüşmüş oluyor. Notebook ile en önemli fark ise el dayama şansı bırakmayan bir klavye ve mousepad’in eksikliği. Ancak yine de bir not defteri üzerinde çalışırken fiziksel klavyenin yararını fazlasıyla görüyorsunuz.

Tegra 2 ve Android 3.2
Eee Pad SL101’in kalbinde Nvidia’nın çift çekirdekli Tegra 2 işlemcisi yer alıyor. Özellikle çokluortam tarafındaki gücüyle anılan bu işlemci, aynı zamanda Android işletim sisteminin son sürümü olan 3.2’yi çalıştırıyor. Ayrıca cihaz, 4.0 güncellemesini yapabilmenize de olanak tanıyor. Ekran tepkisinin hızlı olduğu, uygulama yükleme / çalıştırma gibi işlevlerin gayet hızlı bir şekilde yerine getirildiği cihazda 1 adet USB portunun bulunması, yanınızda notebook taşımanıza gerek bırakmayacak bir neden olabilir, ancak depolama kapasitesini artırmak için kullanılan microSD kart yuvası dışında herhangi bir (SD, MMC ve MS) kart okuyucu bulunmaması bir eksiklik olarak sayılabilir.
Kablosuz ağ desteği dışında Bluetooth bağlantısının bulunduğu üründe 2 kamera bulunuyor. 5 megapiksellik arka kameranın kalitesi iyi ama flaş yok. Ön yüz kamerası ise bildiğiniz gibi sadece görüntülü görüşme desteği için.
Cihazda dikkat edilmesi gereken en önemli konu: Ekranın açılması (ya da kaydırılması). Ekranın olduğu tablet kısmını alt üniteye bağlayan mekanizma tam merkezde yer aldığından, tek tarafından tutarak açmak ve kapatmak ekranı oldukça zorluyor ve sürtünmeyi artırıyor. Sadece ekranın üst kısmından tutmak en iyisi.

Bir bakışta SL 101

Ekran:
10,1 inç (1280 x 800 piksel)
İşlemci:
Nvidia Tegra 2 (1 GHz)
Bellek: 1 GB
Depolama:
16 / 32 GB dahili (+microSD)
Kablosuz 802.11b/g/n
ETİKETLER : Sayı:851

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics