Ürün Teknoloji 09 HAZİRAN 2014 / 08:17

NSA de özçekim meraklısıymış

Amerika Birleşik Devletleri’nin Ulusal Güvenlik Ajansı’nın (NSA) dünyada neredeyse tüm iletişim ağlarını gözetleyebilmesinin ortaya çıkmasının ardından gündeme gelen birçok skandal sonrasında NSA’in yüz tanıma programlarında kullanmak üzere internet üzerinden milyonlarca fotoğrafı topladığı ortaya çıktı.

Eski NSA çalışan Edward Snowden tarafından sızdırılan belgelere göre kurumun, özellikle son dönemlerde akım haline gelen özçekim (selfie) tarzında çekilen fotoğraflarda görüntüleri yer alan kişilerin yüzlerinin açıkça belli olduğu fotoğrafları uydudan alınan fotoğraflarla karşılaştırarak şüpheli gördüğü kişiler hakkında veri topladığı ortaya çıktı. New York Times gazetesinde yer alan habere göre, NSA’in aradığı kişileri teknolojinin yardımıyla bulmayı amaçladığı ve 2011 yılı belgelerine göre NSA’in her gün milyonlarca fotoğraf topladığı ve bunların ortalama 55 bin tanesini taramaya uygun kalitede olduğu bilgisinin yer aldığı görülüyor.
Habere göre NSA, sosyal medya, elektronik posta, mesaj ve diğer sayısal iletişim kanallarıyla her gün milyonlarca fotoğraf elde ediyor. Yazılım, fotoğraflardaki kişilerde olabilecek büyük değişiklikleri bile fark edebiliyor ve resimlerin kime ait olduğunu buluyor. Uydudan elde edilen fotoğrafla internetten alınan fotoğrafın aynı kişiye ait olup olmadığı belirlenebiliyor. NSA, yüz tanıma ve takip sistemi için e-postalarda, kısa mesajlarda, sosyal medya sitelerinde, video konferanslarda ve benzeri yerlerde bulunabilecek fotoğrafları veritabanına ekliyor. Haberlere göre kurum, söz konusu çalışmada Amerika vatandaşlarını hedef olarak görmüyor. Geriye kalan büyük kesim ise belki de muhtemel tehdit olarak görülüyor.
Apple’ın 2013 yılında aldığı ‘yüz algılama ve tanımayla kişisel cihaz kontrolü’ patenti ile gündeme gelen ve geçtiğimiz günlerde NSA belgeleriyle ortaya çıkan, kişisel hayatın ve veri gizliliğinin ihlali nedeniyle eleştirilen program aracılığıyla, parmak izi ve diğer biyometrik verilerin de izini sürdüğü belirtiliyor. NSA’in kullandığı en önemli yüz tanıma programının “Tundra Freeze” olduğu ve bu programın, söz konusu kişiyi görüntüsünü değiştirmiş olsa bile tespit edebildiği belirtiliyor. Teknoloji danışmanlarının verdiği bilgilere göre ise var olan iki fotoğrafın eşleştirilmesinde fotoğrafların çekildiği açı ve fotoğrafın kalitesi büyük önem taşıyor. Günümüzdeki en gelişmiş teknolojiler kullanılsa dahi, çözünürlük ve pozlandırmanın iki fotoğrafın eşleştirilmesi konusunda oldukça büyük önem taşıdığı ve farklı cihazlar ile çekilen fotoğrafların eşleştirilmesinin oldukça güç olduğu belirtiliyor.
ETİKETLER : Sayı:975

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics