Ürün Teknoloji 18 MAYIS 2015 / 09:08

NSA Siemens’e casusluk mu yaptı?

Son dönemde yaptığı casusluk faaliyetleriyle gündemden düşmeyen ABD Ulusal Güvenlik Ajansı NSA, Siemens’e yönelik faaliyetler yürütmüş. Almanya kaynaklı habere göre NSA’in bahsi geçen casusluk faaliyeti konusunda Almanya Federal İstihbarat Teşkilatı’ndan yardım aldığı iddia ediliyor. Haberde, Siemens’in Rus eski istihbarat teşkilatı FAPSI ile yaptığı iletişim teknolojisi anlaşmalarının casusluk faaliyetinin temel sebebi olarak gösteriliyor.

 

Siemens tarafından yapılan açıklamada NSA’in bu tarz bahanelerin ardına sığınmasının yersiz olduğu belirtilirken, şirketin sorumluluk alanının istihbarat servislerinin harekete geçmesini kabul edilebilir kılan bir yanı olmadığının altı çizildi. BDN konuyla ilgili açıklama yapmazken, Almanya Federal İstihbarat Teşkilatı’nın son dönemde NSA’nın Fransız hükümetine, AB Komisyonu'na ve Avusturya'ya karşı yaptığı casusluk faaliyetlerine, BND'nin yardımcı olduğu öne sürülmüştü.

Şubat ayında Rusya merkezli güvenlik yazılım şirketi Kaspersky, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı’nın (NSA), sabit disklerdeki bir casus yazılım aracılığıyla 30 ülkedeki kullanıcıların bilgisayarlarından bilgi topladığını öne sürmüştü. Buna göre NSA, Western Digital, Seagate, Toshiba, IBM gibi şirketlerin ürettiği sabit disklere, üretim aşamasında casus yazılımlar yüklemiş; bu yazılım yardımıyla 30 kadar ülkedeki kullanıcıların bilgisayarlarına sızmayı başaran NSA, bu kullanıcıların tüm verilerine ulaşmış.

 
ETİKETLER : 1022

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics