Ürün Teknoloji 10 OCAK 2016 / 07:32

Oculus Rift Touch ertelendi

2016 yılı giyilebilir teknolojilerin yılı olacak. Bir oyuncu olarak elbette ki benim en çok dikkatimi çeken yeni teknoloji ise VR teknolojisi. 2016'da Oculus Rift'in piyasaya çıkmasıyla beraber ciddi bir ivme kazanacak olan VR gözlükler, bilgisayar oyunculuğunu kökten değiştirebilecek bir potansiyele sahip.
2016'nın ilk aylarında piyasaya çıkması beklenen Oculus Rift VR gözlüğü hep beraber bekliyoruz. VR gözlüklerin gelmesiyle beraber elbette ki daha farklı kontrol ünitelerine ihtiyaç duyulacaktır. Zira günümüzde FPS oyunlarında yürümek için klavye kullanılırken, kafayı sağa sola çevirmek ve ateş etmek için için fareyi kullanıyoruz. Oculus Rift gibi VR gözlüklerde ise kafayı sağa sola çevirmek için yapmamız gereken şey, kafamızı gerçekten sağa sola çevirmek. Hal böyle olunca fare devreden çıkıyor. 

Gerçekçiliğin son noktasına ulaşan VR gözlükleri kullanırken hareket etmeyi klavye gibi "hantal" bir cihazdan yapmak da çok mantıklı değil. Zira klavye gerçekçiliği aşağı çekecektir. Oculus, bunun üstesinden gelmek için hareket algılayıcı ve oldukça ilginç bir görünüme sahip olan kontrol cihazı olan Rift Touch'ı duyurmuştu. 

Oculus Rift ile beraber piyasaya sürülmesi beklenen Rift Touch kontrol cihazı ise 2016'nın 2. yarısına sarkmış durumda. Firma konuyla ilgili yaptığı açıklamada cihazın hangi pozisyonda tutulduğunun yeterince iyi algılanamadığını ve bununla ilgili geliştirmelerin yapılabilmesi için ertelediğini belirtti. Gerçekçiliği ön plana çıkaran ve bununla ilgili bir devrim yaratacak olan bir cihazın kontrollerinin yeterince düzgün çalışmaması veya pozisyonu yanlış algılaması, oyun dünyasının bu cihazlara olan güveninin sarsılmasına sebep olabilir. Zira hemen herkes bu teknolojiyi görmek ve deneyimlemek için sabırsızlanıyor. 

Bakalım Oculus Rift, eğlence dünyasında ne gibi farklar yaratacak.
ETİKETLER : oculus rift touch 1054

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN