Ürün Teknoloji 27 MART 2016 / 11:17

Odağı değişebilen gözlükler yolda

Yaşlandıkça bozulan gözler ve yakını görememe problemleri, sürekli takılıp çıkartılan gözlüklerle çözülebiliyor. Babalarımızın gazete okuyacağı zaman "Getir bakayım gözlüğümü" diye seslenmeleri, sonrasında gözlüğü unutup uzağa baktıklarında görememeleri... Bu problemlerin çözümüne yaklaşmış bulunuyoruz.

İsrail merkezli Deep Optics firması, gözlük camının arasına likit kristal katmanı ekledi. Bu katmanın kırılma indeksi, verilen bir elektrik akımıyla değişebiliyor. Böylece gözlüğün odaklanacağı nokta değiştirilebiliyor.
 
Peki gözlük odaklanacağı mesafeyi nasıl belirliyor?
Gözlük camlarının iç tarafına yerleştirilen iki tane minik algılayıcı gözümüzün odaklanmaya çalıştığı noktayı çözerek mikroişlemciye iletiyor. İşlemci de buna göre likit kristal katmanına verilecek olan akımı düzenliyor. Likit kristal de bir odak mesafesi ayarlıyor ve baktığımız noktayı net bir şekilde görebiliyoruz.

Bu teknolojinin birkaç yıl içerisinde insanlarla denenmeye başlanması bekleniyor.
ETİKETLER : deep optics 1065

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN