Ürün Teknoloji 25 TEMMUZ 2010 / 18:00

Omnia Lite’la biraz iş biraz eğlence

B7300 Omnia Lite, Samsung’un gözbebeği Omnia serisinin hem iş hem de eğlence için ortaya çıkardığı ürünlerden biri. Akıllı telefon elimize ulaştığında kutusundan kulaklık, USB kablosu ve şarj aleti çıktığını belirtelim. Klasik kutu içeriği, bize telefonu almak için “içeriğine çok güveniyoruz” mesajı veriyordu.
Telefonun akıllı telefon piyasa ortalamasında bir ağırlığı ve görünümü bulunuyor. Dikdörtgen yapısı telefon ekranını tutulma şekline göre değiştiğini gösteriyor. Özellikle internette gezinirken telefonu yatay tutabilmek sayfanın daha fazlasına hakim olabilmek için avantajlı görünüyor.
Telefonda, yeni Omnia’larda olduğu gibi Windows Mobile 6.1 Professional işletim sistemi tercih edilmiş. İnsan Windows işletim sistemlerinin hız konusunda yaşadığı sıkıntıları görünce, donanımı incelemekte zorlanıyor. Ayrıca B7300 Omnia Lite dokunmatik ekranını da bu sebeple biraz kötü olduğunu söyleyebiliriz. Samsung, bu sebepten Android işletim sistemini ciddiyetle düşünmeli.
Windows Mobile işletim sisteminden söz açılmışken, Internet Explorer’ın da kullanıcıları pek memnun etmediğini duymuştuk. Samsung da bizim gibi duyumlar almış olacak ki, akıllı telefona doğrudan Opera tarayıcı yerleştirmiş. Ayrıca akıllı telefonların olmazsa olmazlarından Google Maps, Facebook, Messenger uygulamaları da bulunuyor.
Windows Mobile’a serzenişte bulunurken Office Mobile uygulamasıyla Office uygulamalarını görüntüleyebilme olanağını pas geçmemek gerekiyor. Ayrıca kullanıcıların alışkın olduğu “pencereler” de bolca bulunuyor. Böylece eski alışkanlıklardan vazgeçmeden akıllı telefon kontrol edilebiliyor. Unutmadan eklemek gerekiyor; tabii ki “başlat” tuşu da telefonda hazır bulunuyor.
Ekran üçe bölünebiliyor. Bu şekilde üç masaüstünde çalışmak mümkün oluyor. Ayrıca masa üstündeyken de sol tarafa elimizi yaklaştırdığımızda ortaya çıkan widget paneli de uygulamalara ulaşmada kolaylık sağlıyor. Eğer internete sıkça bağlanıp, işlerini yürütürken biraz da zaman geçirmek isteyenler için kullanışlı bir telefon olduğunu söyleyebiliriz. Ancak telefondaki ufak yavaşlamalara ve aynı anda çok uygulama çalıştırmayı pek tavsiye etmiyoruz.

Bir bakışta B7300 Omnia Lite
l Artılar:
Opera, Office mobile, bağlantı özellikleri
l Eksiler:
Flash yok, uygulama ve geçişlerde yavaşlık, dokunmatik ekranın verimsizliği
l Fiyatı:
Kampanyalı olduğu için fiyatı tam bilinmiyor. Yine de bazı sitelerden 550 Liraya temin etmek mümkün.
ETİKETLER : Sayı:782