Ürün Teknoloji 25 ARALIK 2011 / 16:01

Oyun ve projeksiyonda ‘profesyonellik’

BenQ, yeni ürünleri ile 2012 yılında Türkiye pazarında öne çıkmayı hedefliyor. BenQ Asya Pasifik Başkanı Adrian Chang, 2011 yılının kendileri için çok ilginç bir yıl olduğunu belirtti. İyi başlayan bir yılda Ortadoğu, Avrupa ve ABD pazarlarında hedeflerine ulaştıklarını, ama yılın üçüncü çeyreğinde rüzgarın tersine esmeye başladığını belirten Chang, “Avrupa’da borç krizi, Uzakdoğu’da deprem ve sel felaketi, Ortadoğu ülkelerindeki gerilimle tansiyon yükseldi. 2011 ile kıyaslayınca, 2012 yılı biraz muhafazakar bir yıl olacak ve herkes için bekle-gör stratejisi öne çıkacak. Genelde
Oniki- onsekiz aylık tahminler ve beklentilerle yol alırdık. Ama bugün geldiğimiz noktada altı ay uygun. Çok fazla belirsizlik var. Ama yeni ürünler bizi çok heyecanlandırıyor” dedi.
Oyunda kapsamlı uzmanlık
BenQ’nun enerji tüketimini en aza indirme odaklı çalışmalarında projektörler önemli bir yere sahip. Dünyanın önde gelen projektör üreticilerinden biri olduklarını belirten Chang, ‘yeşil BT’ kavramında SmartEco’nun önemine dikkat çekerek, “Bu yapıdaki yedi modelden dört tanesini Türkiye pazarına sunacağız. Bunların sevkiyatına aslında Ekim ayında başladık. Aralık’ın son haftası ve yeni yılla birlikte tüketiciler bu projektörlere sahip olabilecek” dedi.
Ekran üretiminde de önemli çalışmaları olduğunu söyleyen Chang, pazara sunacakları en yeni ve farklı ürünün ise oyun monitörleri olacağını vurguladı. Bu monitörleri geliştirmek için Avrupa’da tanınmış oyuncularla işbirliği yaptıkları bilgisini veren Chang, şöyle devam etti:
“Oyunda bu ‘en iyiler’i, Heaton ve Sqawn’ı Tayvan’a davet ettik ve üç ay boyunca Ar-Ge ekibimizle çalıştılar, bir oyunseverin ne istediğini anlattılar. Onların ihtiyaç ve isteklerini ürünümüzde konumlandırdık. XL serisinde en üst seviye oyun monitörümüz XL2420T. Bunu, RL2450HT ve RL2240H oyun monitörleri izliyor. Birçok oyunda yüzde 100 çözünürlük sahibi olmanız gerekir. Aksi halde tüm düşmanlarınızı hızlı göremez ve onlara tepki veremezsiniz. Monitör bunu sağladığı gibi, ‘Black eQualizer’ tekniğine de sahip. Arka planda karanlık alanın biraz aydınlanmasını istiyor, böylece orada düşman olup olmadığını anlamak istiyorsanız, bu teknikle parlak ve karanlık arasındaki dengeyi oluşturabilirsiniz.”

Oyunda kişisel ayarları paylaşma fırsatı
Her yıl gelirin yüzde 4’ünü, yani yaklaşık 25 milyar doları Ar-Ge harcamalarına ayırdıklarını belirten Chang, tüketicileri dinlemeye önem verdiklerini vurguladı. Günümüz oyuncularının kendi cihazlarını yanlarında taşımak zorunda olduğuna işaret eden Chang, “Binlerce kişi kendi cihazı ile turnuvaya katılıyor ve makineleri, onların silahı gibi” benzetmesini yaptı. Monitörde oyunlar arası geçiş yapabilme ve ayarları kişiselleştirme özellikleri de olduğuna dikkat çeken Chang, ergonomik tasarıma ve ışığı yansıtmama özelliğine önem verdiklerini, çünkü bir oyunseverin uzun saatlerini bu cihazların başında harcadığını da belirtti.

Tüketiciden hızlı dönüş farkı

“Türkiye, benzersiz bir konuma sahip” diyen Adrian Chang, hem Avrupalı tüketici davranışının, hem de Ortadoğu ve Asyalı tüketici düşünüşünün olduğunu belirtti. Bunu ‘güzel bir karışım’ olarak tanımlayan Chang, şöyle devam etti:
“Ürünleri Türkiye pazarında konumlandırdığımızda hızlı dönüşler alıyoruz ve bunlar bize rehber oluyor. En yeniyi getirip Türkiye pazarında tüketiciye sunduğumuzda, tepkiyi, dönüşü de hızlı alırız, bunu biliyoruz. Türkiye pazarında 2012 yılı önceliğimiz, varolan ekran ve sunu cihazı çözümlerimizi daha da öne çıkartmak olacak. Apple uyumlu minik projektörümüz GP2, GH700 ve GH600 fotoğraf makinelerimiz, etkileşimli panel gibi ticari ürünlerimiz, eğitim için tablet PC gibi yenilikleri de Türkiye pazarına sunacağız. Işıklandırma alanında çözümlerimiz için de okullar ve havaalanları gibi noktalardan projeler bekliyoruz. Üçüncü kategorimiz ise tıp sektörü. BenQ Medical Technology ile hastanelere ulaşıyoruz. Türkiye’de çok iyi bir tıbbi sisteminiz olduğunu duyuyoruz.”
ETİKETLER : Sayı:851

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics