Ürün Teknoloji 10 OCAK 2013 / 15:02

Philips’ten Led teknolojili ampüller

Philips; 4. Ulusal Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı’nda, AB tarafından üretimi ve satışı yasaklanan akkor ampullere karşı, LED teknolojisinin sunduğu enerji tasarrufuna dikkat çekmek için ürettiği “Çevre Anıtı” ile “Zihni Sinir Ampuller Kampanyası’nda” birinci oldu.

Enerji verimliliğine yönelik aydınlatma çözümleri sunan Philips, 10 - 11 Ocak 2013 tarihleri arasında WOW Convention Center İstanbul’da düzenlenen UEVF 2013’te yenilikçi aydınlatma çözümlerini sergiledi. Enerji tasarrufunu tasarımla birleştiren Philips’in sergilediği ürünler arasında, Avrupa Birliği tarafından geçtiğimiz yıl Eylül ayında enerji tasarrufu ve küresel ısınmayla mücadele kapsamında şeffaf ampullerin üretim ve satışının yasaklanmasını desteklemek amacıyla sosyal medyada başlatılan “Zihni Sinir Ampuller Kampanyası”nda “Çevre Anıtı” ile ilk sırada yerini aldı.

Sosyal medyada Kasım - Aralık ayları boyunca süren ve şeffaf akkor ampullerin başrol oynadığı projelerin yarıştığı kampanyada birinci olan “Çevre Anıtı”, geri dönüşüm kampanyası aracılığıyla toplanan eski ampullerden oluşuyor. Şehir meydanları düşünülerek dev bir ampul şeklinde tasarlanan proje aracılığıyla toplumsal ölçekte enerji tasarrufu konusunda etkili bir bilinç yaratılması hedefleniyor. Bu hedef doğrultusunda Dünya Çevre Günü’nde şehir meydanlarına yerleştirilen dev ampul anıtı aracılığıyla, tüketicilere enerjiyi doğru ve tasarruflu kullanma konusunda duyarlılık kazandırılması planlanıyor.

Toplumsal enerji tasarrufu bilinci oluşturmak, verimlilik ve çevre bilincini geliştirmek amacıyla her yıl Ocak ayının 2’nci haftasında kutlanan “Enerji Verimliliği Haftası” kapsamında, bu sene 4’üncüsü düzenlenen Ulusal Enerji Verimliliği Fuarı ve Forum’unda (UEVF 2013) Türkiye’nin enerji verimliliği politika ve stratejileri farklı perspektiflerden değerlendirilirken, sorunlara ilişkin geliştirilen çözüm önerileri tartışıldı.

Enerji Verimliliği Haftası etkinlikleri çerçevesinde her yıl geleneksel olarak düzenlenen, sektörün önde gelen isimlerini ve markalarını bir araya getiren, sorunların ve çözüm önerilerinin tartışıldığı bir platform haline gelen UEVF 2013, Türkiye’de “Enerji Verimliliği Seferberliği”nin görmezden gelinemeyecek kadar önemli bir kavram olduğunu bir kez daha ortaya koydu.

 

 

 

 
YORUMLAR
mete kağan 11 OCAK 2013 / 08:37 0 0
enerji verimliliği çalışmalarında led ampullerin akkor flamanlıların alternatifi olarak ortaya çıkarılmış olmasının, çok önemli bir gelişme olduğu kesin. ancak bunların yanında aydınlatma sistemleri tasarlanırken otomasyon teknolojilerinden de olabildiğince istifade etmek gerekir. ayrıca manyetik balastlar da ortadan kaldırılıp yüksek güç faktörlü elektronik balast uygulamasına tam olarak geçebilseydik bu da enerji tüketimindeki verimliliği önemli miktarda artıracaktır. ülkemizde özellikle devletin bu noktalarda öncü adımlar atması gerekirken hala edison zamanından kalma teknolojilerin (ki teknoloji bile demeye dilim varmıyor içinde bulunduğumuz yüzyılı baz alınca) kullanıldığını görüyoruz zaman zaman.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics