Ürün Teknoloji 29 ARALIK 2014 / 11:49

Project Ara'ya çifte destek

Google’ın modüler akıllı telefon konsepti Project Ara, NVIDIA ve Marvell destekleri ile güçlenmeye başladı.

NVIDIA ve Marvell, Project Ara için hazırlayacakları işlemciler ile modüler akıllı telefonu çok daha sağlam temeller üzerine oturtacaklar. Son dönemde hakkında pek fazla haber işitemediğimiz Google Project Ara’dan yeni haberler gelmeye başladı. Akıllı telefon kullanıcılarını, projenin gerçekçiliği konusunda ikna etmeyi başaramayan Google, yapmaya hazırlandığı yeni işbirlikleri ile Project Ara’yı bekleyen tüketicileri heyecanladıracak gibi görünüyor. Şirket, NVIDIA ve Marvell ile işlemci üretimi konusunda yaptığı anlaşmalarla, Project Ara’yı sağlam bir zemin üzerinde inşa etmek istiyor. NVIDIA’nın Project Ara için Tegra K1 işlemcisi benzeri bir modül hazırlayacağı belirtilirken, Marvell’in de dört çekirdekli bir işlemci üzerinde çalıştığı kulislerde konuşulmaya başlandı.

2012 yılında Motorola’nın satın alınmasıyla birlikte başlayan Project Ara, ortaya çıktığından bu yana tüketiciler üzerinde büyük bir etki yaratsa da, çok fazla somutlaşamamıştı. Bu konuda eleştiri oklarını üzerine çeken Google’ın, Glass projesinde yaşanan göreceli “başarısızlığın benzerini, Project Ara’da da yaşayacağı endişeler artmıştı. Buna karşın Google’ın NIVIDIA ve Marvell gibi şirketlerle işlemci üretimi konusunda anlaşan şirket, Toshiba ile entegre devre anlaşmasına giderek, modüller arasında iletişimi sorunsuz bir hale getirmek istiyor. NVIDIA ve Marvell de yapılan anlaşmayı doğrularken, her iki şirketin de Toshiba’nın ürettiği UniPro devrelerini kullanacağı açıklandı.

Google'ın maliyet olarak oldukça ucuza ürettiği (50-100 dolar civarında) modüler akıllı telefonların piyasaya ne zaman ve ne kadara pazara sunulacağı ise henüz bilinmiyor.
ETİKETLER : 1002

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics