Ürün Teknoloji 31 MAYIS 2018 / 13:04

Qualcomm dünyanın ilk XR platformunu tanıttı

Qualcomm Snapdragon XR1 Platformu, Augmented World Expo’da halihazırdaki müşterileriyle birlikte görücüye çıktı.

Qualcomm Technologies, Inc., Augmented World Expo (AWE) açılış etkinlikleri sırasında dünyanın ilk özel genişletilmiş gerçeklik (XR) platformu olan Qualcomm Snapdragon XR1 Platformu’nu tanıttı.

XR1, ana akım kullanıcılara yüksek kaliteli XR deneyimleri sunarken orijinal ürün üreticilerinin de (OEM) ana akım cihazlar üretmesini sağlayan yeni nesil bir platform olmasıyla dikkat çekiyor. XR1 platformu aynı zamanda artırılmış gerçeklik (AR) deneyimlerini daha iyi etkileşim, güç tüketimi ve ısı verimliliği sunan yapay zeka (AI) kapasiteleriyle bir araya getiren özel optimizasyonlara sahip.

Qualcomm Technologies ek olarak OEM’lerden Meta, VIVE, Vuzix ve Picoare’nin halihazırda ilk özel XR1 platformunu geliştirdiğini de duyurdu.

Qualcomm Technologies, Inc. Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Mobil Kurumsal Birimi Yöneticisi Alex Katouzian, konuyla ilgili “Teknoloji evrildikçe ve tüketicinin istekleri büyüdükçe XR cihazlarının tüketicilerin ve çalışanların günlük yaşamlarında çok daha çeşitli ve geniş görevlere sahip olacağını öngörüyoruz. Güçlü görselleri, yüksek kaliteli sesi ve etkileşimli deneyimleri entegre ettiğimiz XR1, yeni tüketiciler için yüksek kaliteli, ana akım XR cihazları devrinin oluşmasına yardımcı olacak” dedi.

XR1, ARM tabanlı çok çekirdekli işlemci, vektör işleyici, grafik işlemci ünitesi ve Qualcomm AI Engine’in de yer aldığı Qualcomm Technologies’in heterojen bilişim mimarisini tamamlıyor. Diğer önemli özelliklerinin arasında ise XR yazılım hizmet katmanı, öğrenen makineler, Snapdragon XR Yazılım Geliştirme Kiti (SDK) ve Qualcomm Technologies’in bağlanırlık ve güvenlik teknolojileri yer alıyor.

XR1 platformu ayrıca cihaz içindeki işleme için yapay zeka motoru da sağlıyor. Bu motor, müşterilere yapay zekanın kullanılabildiği durumlarını ve yüksek performanslı, güç verimli öğrenen makineler temelli bilgisayar görüntüsü algoritmalarını işleme imkanı tanıyor. Bu algoritmalar daha iyi poz tahmini, obje sınıflandırma gibi yapay zekanın kullanılabildiği önemli durumlara yardımcı olabiliyor.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics