Ürün Teknoloji 03 HAZİRAN 2017 / 06:27

Sağlık verileri haklayıcıların artık temel hedefi

Fortinet, yayınladığı yeni bir araştırma ile siber suç dünyasında en değerli verilerin tıbbi kayıtlar olduğunu ortaya koydu. Kredi kartı bilgilerinin 2,50 dolara, banka hesap bilgilerinin de 10 dolara satılabildiği siber suç dünyasında en çok değer gören verilerin tıbbi kayıtlar olduğuna işaret eden araştırmaya göre, tek bir kişinin tıbbi kayıtlarının fiyatı 10 ila 20 dolar arasında değişen fiyatlarda alıcı bulabiliyor.
Tıbbi kayıtların finansal bilgilere kıyasla çok daha yüksek fiyattan satılmasının temel sebebi; bu verilerin değerini arttıran kullanılabilirliğin uzun olması. Kredi kartı ve banka hesap bilgileri konusunda sahtecilik tespiti ve takibinin gelişmesi bu bilgilerin kullanılabilirlik süresini düşürüyor. Ama tıbbi kayıtlarda durum bunun tam tersi. Fortinet’in araştırmasına göre siber suçlular, bu bilgiler üzerinde yıllar boyunca sürecek analizler yaparak ciddi saldırılar gerçekleştirebilecekleri zararlı yazılımlar geliştirebiliyor. Fortinet’e göre, bu verilerin fiyatlarını yükselten gerekçeler şöyle sıralanıyor: 
 
Daha fazla bilgi var: Tıbbi kayıtlarda kişinin tam ismi, doğum tarihi, ebeveyn bilgileri, vatandaşlık numarası, telefon numarası, akraba bilgileri gibi daha birçok bilgi var ve bunlar da siber suçluların ilgisini çekiyor.  
Daha uzun ömürlü: Banka hesapları ve kredi kart bilgilerine kıyasla tıbbi verilerin ömrü daha uzun. Tıbbi bilgilerin çalındığının tespit edilmesi de ayları bulabiliyor.  
Telafisi zor: Banka hesapları veya kredi kartları ile ilgili bilgiler çalındığında kart veya hesap kullanımı banka tarafından durdurularak, müşteriye yeni bilgiler içeren hesaplar ve kartlar veriliyor. Ama konu tıbbi kayıtlar olduğunda, bunu geriye almak hiç kolay değil. Yani bu verilerin raf ömrü siber suçlular için çok daha uzun. 
ETİKETLER : 1125 Fortinet

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics