Ürün Teknoloji 01 EYLÜL 2014 / 09:41

Sağlıkta tasarruf adım adım büyüyecek

Üniversite hastanelerinde Biyometrik Kimlik Doğrulama projesinin başlangıcı 1 Eylül’den 1 Aralık 2014 tarihine ertelendi.

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) 26 Ağustos 2014 tarihli açıklamasına göre, üniversite hastanelerinde Biyometrik Kimlik Doğrulama projesinin başlangıcı 1 Eylül’den 1 Aralık 2014 tarihine ertelendi. Ancak üniversite hastanelerinde biyometrik kimlik doğrulama uygulaması için hazırlıklar hız kesmeyecek.

Biyometrik Kimlik Doğrulama Projesi; halihazırda tüm özel hastanelerde kullanılan damar izi ile kimlik doğrulama uygulaması ile uygulanıyor. Bu uygulamanın yaygınlık kazanması ile öncelikli hedef sağlık hizmetlerinde sahteciliği ortadan kaldırmak. Söz konusu proje 1 Eylül 2013’ten beri özel hastanelerde uygulanıyor. Uygulama sayesinde uzun vadede kayıp ve kaçakların en düşük orana indirilmesi ve kamu harcamalarında tasarruf hedefleniyor.

Haksız hizmet alımına son

1 Aralık 2014 itibariyle üniversite hastanelerinin de kapsama girmesi ile buralardan da sağlık hizmeti alan vatandaşlar damar izi analizi yöntemiyle kimliklerini doğrulatarak hizmet alabilecekler. Uygulamada kullanılacak olan SGK onaylı cihazlardan biri olan BioPOS ise vatandaşların kimlik bilgilerini çift katmanlı güvenlik teknolojisi ile koruyacak.

‘BioPOS ile parmak damar izi doğrulaması’, parmak damarı izinin özel bir algoritma ile şifrelenip, Proline tarafından geliştirilen BioPOS cihazı ile analiz edilmesine dayanıyor. Halen özel hastanelerde yürürlükte olan uygulama ile vatandaşlar, sağlık kuruluşlarına yaptıkları ilk müracaatta danışma bankolarında kurulu olan BioPOS cihazlarına parmak damar izlerini kaydettirerek sisteme dahil oluyor.

Vatandaşların parmak damar izi bilgileri SGK merkezinde bulunan sunucularda kriptolu olarak saklanıyor. BioPOS cihazı, sağlık hizmeti almaya gelen vatandaşların parmak damar izleri ile T.C. kimlik numaralarını eşleştiriyor ve hizmet almak isteyen vatandaşın kimliği onaylanıyor. Bunun sonucunda haksız hizmet alımının önüne geçilebiliyor. Wi-Fi ve 3G ile mobil kullanımı destekleyebilen cihaz, fiziksel bir mekana bağlı olmadan kullanılabiliyor. Proline’ın 81 ilde 7/24 çalışan hizmet ağı ve servis noktaları sayesinde SGK’ya bağlı tüm özel hastanelerde kullanılabilecek olan BioPOS cihazının kurulum, bakım ve servis desteği hızlı sunulabiliyor. Öte yandan cihaz; yeni T.C. Elektronik Kimlik Kartları ile de bütünleşme sağlama amacıyla tasarlandı.
ETİKETLER : biopos SGK

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics