Ürün Teknoloji 23 TEMMUZ 2015 / 14:09

Samsung’un 2250 ppi ekranı yolda

Biz teknoloji editörleri olarak 1440p ekranların mobil cihazlar için şimdilik “fazla” olduğundan yakınalım, Samsung 11K çözünürlüklü mobil ekran üzerine çalışmalara başlıyor. Samsung’un hedefi, 2250 ppi piksel yoğunluğuna ulaşmak. Çünkü bu piksel yoğunluğu ile VR gözlük kullanımında pikseller görülemeyecek bir sıklığa ulaşmış olacak. 11.264 x 6.336 piksel anlamına gelen 11K çözünürlük, 5.7 inç boyutuna sıkıştırıldığı takdirde 2250 ppi seviyesi elde edilebiliyor.

Başka bir kaynağa göre de Samsung’un bu çözünürlükteki amacı, piksel sıklığı sayesinde bir çeşit 3D efekti elde etmek. Açıkçası bunun nasıl olacağını öğrenmek için ben de sabırsızlanıyorum fakat sanırım bekleyip görmemiz gerekecek.

Samsung bu projesi için 13 tane Kore firmasının yanı sıra Güney Kore Hükümeti’nden de destek alıyor olacak. İlk prototiplerin 2018′deki Kış Olimpiyatları’na yetiştirilmesi bekleniyor.

Peki bu çözünürlüğün günümüz telefonlarına etkisi ne olur? 1440p çözünürlüğe sahip telefonların pek çoğu, henüz bu çözünürlüğü kaldırabilecek donanıma sahip değiller. Samsung Galaxy S6 Edge gibi az sayıdaki telefon, bu çözünürlüğü kaldırabilecek donanıma sahip; bu sefer de donanımı kaldıracak batarya sorunu ortaya çıkıyor. Koca koca masaüstü bilgisayarlarda bile akıcı bir şekilde 4K oyun oynamak için yaklaşık olarak 5.000 TL’yi (olan bilgisayarın üzerine ek masraf olarak) gözden çıkarmamız gerekiyor.

İlk prototiplerin geleceği 2018′e kadar ne değişir?

Şu anki gidişata bakacak olursak böyle bir sıçramayı karşılayacak bir değişikliğin olmayacağını söyleyebiliriz. Fakat hala geliştirilmekte olan grafen teknolojisi ve 3 boyutlu bataryalar devreye girerse, 11K’dan fazlasını bile kaldıracak güce ulaşabilirler. Henüz grafenden ses seda yok; IBM kendi grafen çip prototiplerini üretmeye devam ediyor. Fakat henüz bir seri üretim söz konusu değil.

Bu iki teknolojinin tam anlamıyla ortaya çıkmasıyla beraber teknoloji dünyasında ciddi bir kırılma gerçekleşecek. Eğer 2018′e veya 2019′a kadar bu kırılma gerçekleşirse, 2250 ppi’ı az bile bulabiliriz. Eğer kırılma gerçekleşmez, çip ve batarya güçleri şu anki hızlarıyla gelişmeye devam ederlerse 11K “yalan” olur.
ETİKETLER : 1031

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics