Ürün Teknoloji 13 NİSAN 2015 / 09:04

Samsung NX1 ödüllerin hakkını veriyor

Samsung tarafından son dönemde geliştirilen en kaliteli fotoğraf makinaları arasında yer alan aynasız NX 1, sahip olduğu özelliklerle kazandığı ödüllerin hakkını veriyor.

Aynasız fotoğraf makinası satın almak isteyen fotoğraf severlerin ilgisini çekecek NX 1’in fiziksel özelliklerinden söz etmek gerekirse, oldukça sağlam bir gövdeye sahip olduğunu söyleyebiliriz. Diğer aynasız alternatiflere göre daha büyük tasarlanan bir gövdeye sahip cihaz, magnezyum alaşımlı malzemeden üretilmiş. Suya ve toza dayanıklı yapısıyla dikkat çeken cihaz, özellikle doğa fotoğrafı çekmekten ve zor şartlar altında çalışmaktan hoşlanan fotoğraf severlerin ilgisini çekecek türden.  Büyük olmasına karşın fotoğraf çekerken ele tam oturan NX 1 bu bakımdan da oldukça verimli bir kullanım sunuyor.

Makinanın arka panelinde yer alan 3 inçlik Super Amoled ekran, çekilen fotoğrafların ve videoların oldukça net bir biçimde görüntülenmesine imkan tanıyor. Dokunmatik yapısıyla da dikkat çeken ekran, güneşli ve ışığın çok sert olduğu ortamlarda da oldukça verimli bir kullanım sunuyor. Öne ve arkaya doğru şekil değiştirilebilen ekran, değişik kareler yakalamaya çalışırken, oldukça avantaj sağlıyor. Buna karşın ekranın sağa ve dola dönmemesi ekranın belki de tek eksi yönü olarak dikkat çekiyor.  Cihazın sağ üst köşesinde bulunan LCD penceresinden ise ISO değeri gibi birçok özelliği görüntülemek mümkün.

15 FPS kesintisiz çekim

İncelememiz için 50-150 mm OIS lens ile birlikte gelen NX 1, yaptığımız incelemelerde oldukça başarılı sonuçlara ulaştı. Fotoğraf çekerken oldukça keyif aldığımız cihaz, kullandığı “DRIMe V Image” özelliği ve yeni geliştirilen 205 Faz Algılama noktalı NX Auto Focus (AF) System III otomatik odaklama sistemi ile 15 FPS kesintisiz çekim ve 4K video kaydı işlemleri sorunsuz bir şekilde halledebiliyor. 28 megapiksellik sensör ile 6480x4320 piksel fotoğraf çekebilen NX 1, ISO 51200 seviyelerine kadar erişebiliyor.

Kablosuz bağlantı

NX 1’ın en öne çıkan özelliklerinden bir diğeri de kablosuz bağlantı desteği sunuyor olması. 802.11ac Wi-Fİ desteği ile gelen cihaz, kullanıcılarına NFC ve Bluetooth bağlantı alternatiflerini de sunuyor. Bu özellikler sayesinde çektikleri fotoğrafları anında bulut ortamına aktarabilecek fotoğraf severler, sd kart üzerinde oluşabilecek yükü de hafifletme imkanına sahip oluyorlar. NX 1 bu özelliklerinin yanı sıra USB 3.0, HDMI, mikrofon, dahili flaş gibi özelliklerle donatılmış.

Samsung NX 1, sunduğu yenilikçi özellikler ve aynasız yapısı ile üst seviye fotoğraf makinaları arasındaki yerini alıyor. Fiyatıyla da bunu yansıtan NX 1, sadece gövde olarak 3999 lira fiyat etiketine sahip. 16-50 mm'lik lens ile birlikte satın alındığında ise fiyat 6999 liraya ulaşıyor. Fotoğraf konusunda beklentilerini yüksekte tutan ve makinada sağlamlık arayan fotoğraf severler için ideal bir makine olan Samsung NX 1, kendisini tercih eden fotoğraf severleri pişman etmeyecek türden bir cihaz olarak dikkat çekiyor.
ETİKETLER : 1017