Ürün Teknoloji 02 ŞUBAT 2015 / 09:04

Sesli komutlarla hareket edebiliyor

Teknoloji devlerinin son dönemde büyük ilgi göstermeye başladığı yapay zekâ teknolojisine, üniversiteler de önemli bir zaman ve bütçe ayırmaya başladı. Son olarak Almanya Tübingen Üniversitesi’nde yürütülen proje, bu konuya dair en ilginç araştırmalardan biri olarak öne çıkıyor.

Tübingen Üniversitesi’nde “Mario Yaşıyor!” adlı proje ile yapay zekâyla donatılan Nintendo’nun ünlü karakteri Mario, oyunculardan aldığı sesli komutlarla hareket edebiliyor. Oyundaki altınları toplayıp, duvarları kırabilen Mario, aynı ses komutlarıyla Goomba’ları da öldürebiliyor.Verilen komutları belirli bir süre sonra benimseyen Mario, oyuncuların aynı komutları tekrarlamasına gerek duymadan benzer görevleri kendi başına yerine getirebiliyor.

Yapay Zekânın Gelişimi Derneği tarafından düzenlenen yıllık video yarışması için hazırlanan “Mario Yaşıyor” projesinde oyunculara Mario’yu doğal dildeki ses komutlarıyla bilgilendirme imkanı veriliyor. Projenin ilerleyen günlerde ilerlemesiyle beraber Mario’nun öğrenme sürecinin de aşama yapacağın belirten araştırmacılar, hali hazırda Mario’nun kendisine verilen komutlara sesli yanıt vermeye başladığını belirtiyorlar.

Projenin devam ettiğini ifade eden araştırmacılar, yakın zamanda Mario ve kardeşi Luigi’nin birbirleriyle dialog kurmaya başlayacağını da vurgularken, karakterlerin birbirlerinin eksik yönlerini de tamamlayacağını belirtiyorlar.

Kendi kendini geliştirebilen ve tekrar ettiği hareketler için kullanıcılardan ya da yaratıcısından komut almaya ihtiyaç duymayan yapay zekânın, gelecekte birçok alanda kendisine yer bulacağını söyleyebiliriz. Bu sayede özellikle robot ve insan arasındaki ilişkinin boyutu giderek değişeceği gibi, robotların insan hayatındaki rolünün giderek artacağını da öngörmek mümkün.
ETİKETLER : 1007

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics