Ürün Teknoloji 02 ŞUBAT 2015 / 09:04

Sesli komutlarla hareket edebiliyor

Teknoloji devlerinin son dönemde büyük ilgi göstermeye başladığı yapay zekâ teknolojisine, üniversiteler de önemli bir zaman ve bütçe ayırmaya başladı. Son olarak Almanya Tübingen Üniversitesi’nde yürütülen proje, bu konuya dair en ilginç araştırmalardan biri olarak öne çıkıyor.

Tübingen Üniversitesi’nde “Mario Yaşıyor!” adlı proje ile yapay zekâyla donatılan Nintendo’nun ünlü karakteri Mario, oyunculardan aldığı sesli komutlarla hareket edebiliyor. Oyundaki altınları toplayıp, duvarları kırabilen Mario, aynı ses komutlarıyla Goomba’ları da öldürebiliyor.Verilen komutları belirli bir süre sonra benimseyen Mario, oyuncuların aynı komutları tekrarlamasına gerek duymadan benzer görevleri kendi başına yerine getirebiliyor.

Yapay Zekânın Gelişimi Derneği tarafından düzenlenen yıllık video yarışması için hazırlanan “Mario Yaşıyor” projesinde oyunculara Mario’yu doğal dildeki ses komutlarıyla bilgilendirme imkanı veriliyor. Projenin ilerleyen günlerde ilerlemesiyle beraber Mario’nun öğrenme sürecinin de aşama yapacağın belirten araştırmacılar, hali hazırda Mario’nun kendisine verilen komutlara sesli yanıt vermeye başladığını belirtiyorlar.

Projenin devam ettiğini ifade eden araştırmacılar, yakın zamanda Mario ve kardeşi Luigi’nin birbirleriyle dialog kurmaya başlayacağını da vurgularken, karakterlerin birbirlerinin eksik yönlerini de tamamlayacağını belirtiyorlar.

Kendi kendini geliştirebilen ve tekrar ettiği hareketler için kullanıcılardan ya da yaratıcısından komut almaya ihtiyaç duymayan yapay zekânın, gelecekte birçok alanda kendisine yer bulacağını söyleyebiliriz. Bu sayede özellikle robot ve insan arasındaki ilişkinin boyutu giderek değişeceği gibi, robotların insan hayatındaki rolünün giderek artacağını da öngörmek mümkün.
ETİKETLER : 1007

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN