Ürün Teknoloji 21 EKİM 2017 / 17:34

Siber güvenliğinizi, sigorta ile pekiştirin

Türkiye’nin Avrupa’da en fazla siber saldırının yaşandığı ülke olduğuna dikkat çeken sabit kıymet ve sorumluluk sigorta şirketi Chubb’ın Türkiye Ülke Başkanı Emre Buğday, “Türkiye, küresel bazda ABD ve Brezilya’dan sonra üçüncü sırada” bilgisini verdi. Siber saldırılar; finansal kayıp ve itibarın sarsılmasından, şirkete dava açılmasına kadar birçok başlıkta kurumlara zarar verebiliyor. “Dijitalleşme siber suçlara ivme kazandırdı, etki alanlarını genişletti” tespitini yapan Emre Buğday, siber riskleri en aza indirmek ve tehditlere karşı önlem almak için şu ipuçlarını paylaştı:  
  1. Farkındalık yaratın: Şirketler siber saldırılardan korunmak için öncelikle kurum içinde siber tehdit ve güvenlik konusunda farkındalık yaratmalı. Tüm çalışanlar verilerin korunmasında üzerlerine sorumluluk düştüğünü bilmeli.
  2. Verileri yedekleyin, erişimi sınırlayın: Şirketinizin, karşı karşıya olduğun tehdidin boyutunu hesaplayabilmek için öncelikle hassas verilerin miktarını tespit etmelisiniz. Dosyaları yedeklemek, bir saldırı yaşanması durumunda veri kaybının önüne geçebilir. Yine hassas verilere mümkün olduğunca az sayıda kişinin erişimi olması riski azaltır.
  3. Veri ihlalini önleyen sistemler kullanın: Veri ihlalinin gerçekleşmesini önlemek kadar, böyle bir olay karşısında şirket çalışanlarının derhal durumdan haberdar olup harekete geçmeleri de önemli.
  4. Siber risk yönetimi stratejiniz olsun: Strateji; şirketinizin ne gibi siber tehditlerle karşı karşıya olduğunu, oluşabilecek zararı, saldırıların önüne geçmek için alınacak önlemleri, saldırı durumunda atılacak adımları ve kime hangi görevlerin düştüğünü ayrıntılı olarak içermeli.
  5. Sigorta çözümleri ihtiyaçlar paralelinde uyarlanabilmeli: Siber sigorta çözümleri, siber saldırıların zararını en aza indirgiyor. Her şirketin ihtiyacı, faaliyet gösterdiği sektöre, büyüklüğüne, risklere göre farklılık gösteriyor. Bu nedenle siber sigorta çözümlerinin özelleştirilebilir olması gerek.
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics