Ürün Teknoloji 09 KASIM 2015 / 07:22

SIM kart dönemi kapanıyor

Security Elements çipi telefonlara geliyor. Bu gelişme ile birlikte cep telefonları içerisinde yer alan SIM kartlar yavaş yavaş ortadan kalkacak. Security Element çipinin akıllı telefonlara gelmesiyle birlikte mobil dünyada yepyeni bir süreç başlayacak. Teknolojinin akıllı telefonlara uyarlanmasıyla birlikte ilk etapta klasik SIM kartlar ortadan kalkarken, akıllı telefon kullanıcılar uzun vadede neredeyse her türlü işlerini Security Elements çipi üzerinden gerçekleştirebilecekler.
 
Teknoloji nasıl çalışacak?
 
Kullanıcıların bilgilerini baz istasyonları üzerinden hava aracılığı ile telefonların içine işlenecek. GSM operatörleri tarafından gerçekleştirilen bu işlem için kullanıcıların telefonlarına bu işlem için geliştirilen uygulamayı yüklemeleri yeterli olacak. Önümüzdeki yıl kullanımına başlanacak olan çipli kimlik kartları da Security Elements ile telefonlara gelebilecek. Tabi bunun için önce devletin bu işleme onay vermesi gerekiyor. Devletin de buna onay vermesiyle birlikte parmak izi ve damar izi kişisel veriler de çip içerisine yüklenebilecek.
 
İlk deneme Apple'dan
Geçtiğimiz yıl benzer bir bütünleşik kart teknolojisini iPad Air 2 modelinde deneyen Apple, önümüzdeki iPhone modellerinde direk olarak Security Elements çiplerine yer vermeye hazırlanıyor. iPhone 7 modeline yeni nesil çiplere yer verecek olan Apple bu sayede kullanıcıların cihazlarını tamamen kişisel bir veri bankasına dönüştürecek.
Security Elements çipleriyle birlikte sadece mobil dünyada değil, başta bankacılık olmak üzere birçok alanda gelişmeler yaşanacak. Devletin de onay vermesiyle birlikte kimlik kartlarından, kullanıcıların biyometrik verilerine kadar geniş bir veri skalası tek bir çip üzerinden yönetilebilecek. Bu konuda dikkat edilmesi gereken husus, kullanıcıların bu çipler üzerinden takip edilmesi olacak. Devletin ya da siber saldırganların kullanıcıların verilerini tek bir nokta üzerinden elde etmesi sorunlar yaratabilir.
ETİKETLER : 1045

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics