Ürün Teknoloji 16 EYLÜL 2017 / 10:00

Şirketinizin felaket maliyeti analizini kendiniz yapabilirsiniz

Dijital felaket yaşayan şirketlerin işleri bir süreliğine duruyor. Bu kesintinin maliyeti oldukça yüksek ve  bu maliyeti hesaplamak hiç kolay değil! 
Felaket kurtarma ve iş sürekliliği alanında faaliyet gösteren Clonera Bilişim Hizmetleri, BT servislerinin herhangi bir sebeple durması halinde, şirketlerin nasıl bir maliyetle karşılaşacağını görmeleri amacıyla, Felaket Maliyet Analizi’ni (FEMA) geliştirdi. fema.clonera.net adresinde ücretsiz olarak kullanıma sunulan FEMA Analizi, şirketlerin işleri kesintiye uğradığında karşılaşacağı ortalama maliyetleri hesaplıyor. Şirketler, kendi verilerini girebileceği gibi, sektör ortalamalarını kullanarak da felaketin maliyetini hesaplayabiliyor.  
Clonera yetkililerinin verdiği bilgilere göre, iş dünyasından başlayarak hızla yaygınlaşan dijital dönüşüm, bilgi teknolojilerine bağımlı iş yapış şekillerini beraberinde getiriyor. Teknolojinin yarattığı yeni çalışma ortamı, çok önemli 2 soruyu gündeme taşıyor: BT sistemleri kesintiye uğrayan bir şirket, iş sürekliliğini nasıl sağlayacak? Yaşanan kesintinin şirkete maliyeti ne olacak? Bunu hesaplamadan tedbir almak amacı ile tasarlanan Felaket Kurtarma veya İş Sürekliliği projeleri, gerekli desteği ve bütçeyi şirket yönetimlerinden alamıyor.
Şirketlerin çoğu, felaketlerin maliyetini yaşadıktan sonra hesaplıyor. Gerçek bir kesintide maruz kalınacak maliyetleri hesaplamak için, iş sürekliliğine etki eden bileşenlerin detaylı analiz edilmesi için şirketlerin danışmanlık hizmeti alarak kapsamlı bir “İş Etki Analizi” yaptırması gerekiyor. Ancak bu analizi yaptırmak da oldukça maliyetli. Birkaç adımda gerçekleştirilen  Felaket Maliyet Analizi (FEMA) ise,  uzun çalışmalar sonucunda çıkartılan İş Etki Analizi’ne oldukça yakın sonuçlar çıkartıyor.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics