Ürün Teknoloji 23 TEMMUZ 2016 / 07:45

SpaceX'in roketi Falcon 9 karaya indi

Falcon 9, fırlatıldıktan sonra karaya iniş yapmayı başaran SpaceX'e ait ikinci roket oldu. Florida’da yer alan platforma inen roket, şirketin karada kurulu iniş platformları üzerine gerçekleştirdiği ikinci başarılı iniş denemesi oldu. Bu denemeyle birlikte şirket bugüne kadar fırlattığı beş roketi tekrar kullanılabilecek şekilde geri kazanmayı başardı. Bu başarılı iniş ise roketin uzaya taşıdığı Dragon uzay aracının yörüngeye yerleşmesinden kısa bir zaman önce gerçekleşti.
SpaceX tarafından yapılan ve 2016’nın ilk karaya iniş denemesi olan bu olaydan önceki denemelerde, tüm roketler okyanus üzerine kurulmuş otonom drone gemi platformlarına iniş yapmaya çalışmıştı. Bunun nedeni ise otonom drone gemilerin platformlarına yapılan iniş denemelerinde çok daha az yakıta ihtiyaç duyulması. Bu deneme ile birlikte Falcon 9 ikinci defa karaya iniş yapmayı başardı. Şirketin önümüzdeki sonbaharda daha önceden başarılı bir şekilde iniş yapan roketlerden birisini tekrar uzaya yollaması planlanıyor. Geçtiğimiz Nisan ayında ilk defa şirketin drone gemilerinden birine iniş yapan roket ise Eylül ya da Ekim ayında gerçekleştirilecek bu yeni görev için hazırlanıyor.   
ETİKETLER : SpaceX Falcon 9 1081
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN