Ürün Teknoloji 25 HAZİRAN 2016 / 14:40

Sporda hata oranı IoT ile minimumda

Dell, IoT teknolojilerinin spor karşılaşmalarında giderek daha yoğun kullanılması ışığında IoT teknolojilerinin futbolu nasıl değiştirdiği konusunda bilgiler paylaştı. Yeni nesil çözümlerle hakem hataları azaltılırken, izleyenlere ve saha kenarındaki ekiplere anlık olarak sağlanan veriler söz konusu. Hakemler ve saha kenarındaki ekiplere kameralar ve sensörlerden alınarak analiz edilen verilerin gönderilmesiyle elde edilen bilgiler, spor ekosistemini tepeden tırnağa değiştiriyor. Dell EMEA Kurumsal Ürünler Pazarlama Müdürü Burak Ereren’in verdiği bilgiye göre de, Gartner’ın öngörülerine göre, 2020’de IoT cihazların sayısı 21 milyara ulaşacak. Bu da çok daha hızlı işlem gücü ve analiz ihtiyacı demek.
Avrupa Futbol Şampiyonası 2016’da da kullanılan çizgi teknolojilerinin bir benzeri Brezilya’da düzenlenen Dünya Kupası 2014’te kullanılmıştı. Dünya kupasındaki statlara aralarında çatının da bulunduğu birçok alana yerleştirilen 14 kamera, topun pozisyonunun 3 boyutlu belirlenmesini sağladı. Kameralardan elde edilen veriler Dell sunucularına gönderildi ve saniyeden kısa bir sürede topun çizgiyi geçip geçmediği titreşim ve sinyallerle hakemlerin kolundaki saatlere gönderildi. Aynı teknoloji, 2015-2016 sezonunda Fransa Futbol Ligi’nde (Ligue 1) de kullanıldı.
Benzer teknolojiler otomobil yarışlarında da kullanılıyor. ABD’de yarışlara devam eden RCR Racing’de, örneğin otomobilin tekerleklerine yerleştirilen sensörlerle RCR takımı adına yarışan sürücünün başarısı diğer otomobillerle kıyaslanabiliyor. İlerleyen süreçte özellikle giyilebilir teknolojiler yardımıyla daha fazla teknolojinin sporda doğallığı bozmadan yer alması bekleniyor.
 
ETİKETLER : 1078 Dell IoT

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN