Ürün Teknoloji 13 ARALIK 2015 / 15:39

SSD fiyatları yakında HDD fiyatına inecek

Masaüstü bilgisayarların yumuşak karnı sabit diskler, günden güne yerlerini SSD'lere bırakıyorlar. Bilgisayar içerisinde soğutma haricinde mekanik aksama sahip tek parça (optik sürücülerin devri geçti gibi) olan sabit disk, bu sebepten dolayı performans konusunda diğer parçaların gerisinde kalıyor. Dakikada 7200 tur atan manyetik diskler üzerindeki veriyi okumaya çalışan okuma kafaları, özellikle parça parça ayrılmış olan dosyalarda bir oraya, bir buraya hareket ederken gecikmelere sebep oluyor. SSD ise tamamen elektronik bir depolama birimi türü olduğu için sıfıra yakın bir gecikmeyle çalışıyor.

SSD'lerin yıllardan beri tam anlamıyla sabit disklerin yerini alamamasının sebebi ise elbette ki maliyetler. Günümüzde Türkiye'de 1 TB sabit diskin fiyatı yaklaşık 180 TL. Bu da GB başına 17 kuruş maliyet anlamına geliyor. 2 TB'lik sabit disklerin 290 TL'den başlayan fiyatları ise 14 kuruşa tekabül ediyor. SSD'lerin fiyatlarına baktığımızda ise geçtiğimiz senelere göre çok ucuzladığını fakat sabit disklere göre hala çok pahalı olduğunu görüyoruz. 240 GB SSD'lerin fiyatları 240 TL civarında. Yani GB başına maliyet 1 TL civarına gerilemiş durumda. 512 GB modeller ise 560 TL civarında fiyat etiketine sahipler. 1.09 TL gibi bir GB başı maliyet anlamına geliyor. 1 TB modellerdeki 1150 TL'lik fiyat etiketi de 1.12 TL/GB demek oluyor.

Fiyatlandırmalar arasında şimdilik 7 - 8 kat fark bulunuyor. Bundan birkaç sene önce bu fark yaklaşık 20 kattı. Günümüzde SSD'lerin tek birim satış fiyatları özellikle düşük kapasiteli ürünlerde ciddi anlamda düşmüş durumda. 512 GB ve 1 TB SSD'lerin yaygınlaşmasıyla beraber bu birimlerin de fiyatları düşecektir. Tahminler ise önümüzdeki 2 sene içerisinde SSD fiyatlarının mekanik sabit disk fiyatlarıyla kafa kafaya geleceği. Tabii bu durumda sabit disk almak tamamen mantıksız olacağı için sabit disk pazarında da çeşitli dönüşümler yaşanmasını bekliyoruz.

Yoksa sabit disk döneminin sonuna mı geliyoruz?
ETİKETLER : 1050

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics