Ürün Teknoloji 27 ŞUBAT 2016 / 11:20

Suç eğilimlerinin yenilenme hızı sınır tanımıyor

Eset, dijital güvenlik konusunda hangi konuların bu yıl ön plana çıkacağını ortaya koyan “2016 Eğilimleri: Güvenlik Her Yerde“ başlıklı raporunu yayımladı. Farklı ülkelerdeki 9 araştırma laboratuarı tarafından toplanan bilgilere dayanan rapor, detay analizler de içeriyor. Rapordaki ana başlıklar ve bu yıl siber suç ile ilgili karşılaşma ihtimali yüksek başlıklar şöyle sıralanıyor:
  1. Nesnelerin interneti gelişecek: İnternet sayesinde birbiriyle bağlantılı cihaz ve uygulamaların artması paralelinde, güvenlik konusu ve kaygısı firmaların başlıca gündem konularından biri olacak.
  2. Fidye yazılımları artacak: Şifre-fidye yazılımları, siber suçluların önceliği haline geldi. Cryptolocker tarzı fidye yazılımları, yeni versiyon ve çeşitleriyle hem kurumsal hem bireysel kullanıcılar için tehdit olmayı sürdürecek.
  3. Hedefli saldırılar hep gündemde: Belirlenmiş sistem ya da kişileri hedef alan siber casusluk uygulamaları ve APT’ler (Advanced Persistent Threats - Gelişmiş Kalıcı Tehditler) gündemden düşmeyecek.
  4. Yeni suç yazılımları: Botnet’ler, küresel suç etkinlikleri ya da kişisel bilgileri ele geçirmeye yönelik yeni kötü amaçlı yazılım aileleri ve teknikleriyle karşılaşacağız. ESET uzmanları ve Avrupa Polisi Europol’a göre, bunlarla mücadele etme yöntemi ise uluslararası işbirliği. 
  5. Büyük veri ihlalleri beklenebilir: Büyük veri ihlalleri ve bu ihlallerin müşteri konumundaki masum kullanıcıları nasıl etkileyeceği, yıl boyunca gündeme gelecek.
  6. Mobil saldırılar artacak: Siber suç yazılımı hazırlayanların önemli bir bölümünün mobile yöneldiği düşünülüyor. İnternet bağlantılı olmasına karşın, akıllı telefonların bilgisayar gibi algılanmaması ve bu nedenle korunma önlemi alınmaması, saldırıları ve etkisini de arttırıyor.
  7. Windows 10: Microsoft, yeni işletim sisteminde güvenlik konusuna güçlü yatırım yaptı. Ancak yeni sistem ile güvenlik, gizlilik ve şeffaflık konuları da tartışılacak.
  8. Kritik altyapıların korunması: Endüstriyel tesisler, enerji sistemleri, sağlık sistemi altyapısı, kamu verileri her ülkede kritik ve korunması gereken başlıklar ve siber saldırıların da gündem maddesi. 
  9. Kanunlar ve yönetmelikler tartışılacak: Gelişen bilişim sistemleri ışığında hükümetler, şirketler ve vatandaşlar arasındaki ilişki ve konumları belirleyecek kanun ve yönetmelikler küresel ve yerel düzeyde gündem konusu.
  10. Siber zorbalık ve çocuklara yönelik tehditler: İnternet ve sosyal medya kullanım yaşının düşmesi ile çocuk ve gençlerin uygunsuz içeriklere karşı korunması ve ‘cyberbullying’ olarak tanımlanan siber zorbalıkla mücadele, tüm ülkelerin gündeminde olacak.
 
 
ETİKETLER : 1061 ESET

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics