Ürün Teknoloji 19 EKİM 2015 / 11:45

Tek birimde 6 GB depolama

Teknolojinin gelişmesi, kullanılan verilerin büyüklüğünü de yakından etkiliyor. Eskiden akıllı telefonlarımızın ekranlarında 360p video izleyebiliyorken günümüzde 1440p’lik hatta 2160p’lik videoları telefonlarımızın ekranında tam çözünürlükte görebiliyoruz. Fotoğraf makinelerinin ve akıllı telefonların kameralarının gelişmesiyle beraber fotoğraf arşivleri konusunda da ciddi bir depolama alanı ihtiyacı doğuyor. Daha yüksek çözünürlüklü, daha az kayıplı, daha net fotoğraflar elbette ki daha fazla yer kaplıyor. Bir tek müzik tarafı yerinde sayıyor gibi; MP3 formatı  sağ olsun. Son kullanıcı tarafında durum böyleyken kurumların da çalıştıkları sektöre göre yeni teknolojilerle beraber kullandıkları veri miktarı artıyor. WD’nin NAS cihazlarına özel tasarlanmış olan ürün serisi Red’e dahil olan 6 TB’lik sabit diski sizler için inceliyoruz.
NASware 3.0 destekli
Standart 3.5 inç hard disk formunda olan WD Red, 3.5 inç diskleri kullanan NAS cihazlarıyla uyumlu çalışabiliyor. NASware 3.0 desteği bulunan ürün, 1 ila 8 birim destekli NAS kabinlerinde rahatlıkla kullanılabiliyor. 6 TB kapasitesi, tam 48 TB’lik NAS cihazı kullanımına izin veriyor ki 48 TB’yi ufak çaplı bir şirkette veya evde doldurmanın pek de mümkün olmayacağını düşünüyorum.
Ürün, standart SATA 3.0 (6 Gbps) bağlantısını kullanıyor. 64 GB önbelleğe sahip olan WD Red 6 TB, değişken dönüş hızına sahip. Böylece kullanılmadığı veya az kullanıldığı zamanlarda hızını düşürerek enerji tasarrufu yapabiliyor. Hızıyla ilgili yaptığımız testin sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

WD Red 6 TB, saniyede 179 MB okuma, 170 MB yazma hızlarına ulaşabiliyor. Performansının bir hard disk için iyi olduğunu söylememiz mümkün. Ürünün 6, 5, 4, 3, 2 ve 1 TB’lik sürümleri bulunuyor. 6 TB’lik sürüm, Türkiye’de yaklaşık 1050 TL’lik fiyat etiketiyle satılıyor.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics