Ürün Teknoloji 02 MART 2015 / 09:13

Tıkalı kalpleri açacaklar

Son dönemde Amazon’un ürün teslimatlarında kullanmaya başladığı insansız hava araçları, kullanım alanlarını genişletmeye başlıyor. Son iddia da bunu doğrular nitelikte.

Mikroskobik boyutlarda hava araçları üzerinde çalışan araştırmacılar, tıkalı kalp damarlarını açmak için bu teknolojiden faydalanmak istiyorlar. Kalp krizi, beyin kanamaları ve felç gibi sorunları önlemek amacıyla geliştirilen yönteme göre insansız hava araçlarına benzeyen nanoparçacıklar, tıkalı olan damarları açarak olası sorunların önüne geçebilecek. Farelerde başarıya ulaşan yöntemin kısa süre içinde insanlarda da denenmesi planlanıyor.

Teknolojinin işleyişinden söz edersek; plastik benzeri malzemelerden yapılan ve insan saçından bin kat daha küçük olan bu parçacıklar, kapalı olan damarlara ulaşıyor. Daha sonra, gerekli ilacı damara bırakarak iyileşmesini sağlıyor. Fareler üzerinde yapılan testlerde, 5 haftalık bir süre zarfında tıkalı olan kalp damarları büyük ölçüde tedavi edilebildi. Bu sayede kalp krizi riski de önemli ölçüde azaltılırken, projenin yakında insanlar üzerinde de test edilmesi bekleniyor.

İnsanlar üzerinde test edilecek projenin başarıya ulaşması durumunda farklı sağlık problemleri ve insan vücudu hakkında bilinmeyen birçok sırrın ortaya çıkabileceği öngörülüyor.
ETİKETLER : 1011

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics