Ürün Teknoloji 29 OCAK 2018 / 14:11

Turnike sistemi tarih oluyor

Türk mühendisler tarafından geliştirilen ve toplu taşımada turnike sistemini ortadan kaldıracak Elektronik Biletleme Sistemi Projesi (Electronic Ticketing System - ETS), Yıldız Teknopark Yerleşkesi’nde düzenlenen basın toplantısı ve pilot demo uygulaması ile tanıtıldı. Avrupa Birliği’nden (AB) 4 milyon avro Ar-Ge desteği alan uluslararası akıllı ulaşım altyapı projesi ETS, ilk kez bir Türk firması Elektronet’in konsorsiyum liderliğinde 5 ülkeden 8 firma tarafından ortaklaşa yürütülüyor. ETS; otobüs, vapur, metrobüs gibi toplu taşıma araçlarına binerken kullanılan turnike sistemini ortadan kaldırıyor, ulaşım kartlarındaki ‘kontörüm bitti’ endişesine, ‘fazla kontörü olan var mı’ arayışına son veriyor. Yolcular, ETS uygulamasını akıllı telefonlarına indirerek, ulaşım kartı yerine kullanabiliyor, kontörleri bittiğinde yine cep telefonları üzerinden mobil uygulama ile anında yükleme yapabiliyor, geçiş sırasında ulaşım kartlarını ya da cep telefonlarını turnikeye okutmak zorunda kalmıyor. Sistem geçiş yaparken otomatik olarak kişileri algılıyor ve turnikeler önünde kalabalık derdi ortadan kalkıyor. ETS Projesi basın toplantısında konuşan Elektronet Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaptana, şu bilgileri verdi:

“Elektronet, yerli ve milli ATM’den toplu taşıma biletleme ve elektronik ücret tahsilat (EÜTS) sistemlerine kadar farklı sektörler için çeşit ürünleri tasarlamış ve üretmiş bir teknoloji firması. Ar-Ge kültürümüzü daha da geliştirebilmek için uluslararası işbirliklerine açık olmak adına EUREKA altında yer alan ITEA3 kümesine katıldık. Projemiz 4 milyon avro Ar-Ge desteği ve TÜBİTAK ile ITEA’nın onayını aldı. 2015’te başladığımız ETS, Elektronet’in konsorsiyum liderliğinde Romanya, Güney Kore, İspanya, Portekiz ve Türkiye’den 8 firma olarak uygulamaktayız. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız ve Ekonomi Bakanlığımız tarafından destekleniyoruz. TÜBİTAK’tan çok sayıda projemiz için Ar-GE desteği alıyoruz. Türkiye toplu taşıma konusunda ciddi atılımlar yaparak bu konuda her geçen gün gelişimini sürdürüyor. Öncelikle uluslararası standartları yakalamamızı ve vatandaşa daha iyi hizmet verilmesini sağlayacak, ayrıca kamunun toplu taşıma konusundaki maliyetlerini de azaltacak ETS projesinin her anlamda katma değeri oldukça yüksek. Proje, Türkiye’nin Ar-Ge ve teknoloji konusunda uluslararası arenada adını duyuracak.”

Projenin çalışma prensibini anlatan Elektronet Proje Yönetim Ofisi’nden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Bengü Türk de, “Elektronik Biletleme Sistemi Avrupa ve Türkiye’de başlayan kaçak geçişleri durdurulmak üzere kurulmuş bir sistem. Bu sistem normal biletlemede kullandığımız cihazların önüne geçecek, bilet alırken kullandığımız turnikeleri ortadan kaldıracak. Bluetooth sistemi ile kişilerin kartlarını okuyoruz ve sonra kişiler herhangi bir yere bağlı kalmaksızın normal geçişlerini yapabiliyor. Geçiş sırasında kaçak geçiş yapan veya yapmayan kişileri de sistem kendi içerisinde belirliyor. Bu çerçevede yüz tanımlama sistemini Türkiye’ye getirmeyi hedefliyor, mevcut turnikelerin yerine geçecek bir yapıyı da kurmaya çalışıyoruz. Türkiye’de öngörülen kaçak geçiş oranı yüzde 30 ve bunun azaltılması için hedeflerimiz var” bilgisini verdi.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics