Ürün Teknoloji 16 ŞUBAT 2015 / 07:20

Ubuntu mobilde görücüye çıkıyor

2 yıla yakın bir süredir pazara sunulacağı söylentileri dolaşan Ubuntu mobil işletim sistemi, bu söylentileri gerçeğe çevirmeye hazırlanıyor. İspanyol şirket BQ tarafından üretilen Aquaris E4.5 Ubuntu Edition adındaki modelde, Ubuntu mobil işletim sistemine yer verecek.

Akıllı telefondan ziyade tablet ve e-okuyucular üzerine yoğunlaşan BQ, Aquaris E4.5 adlı Android  cihazı Ubuntu uyumlu hale getirerek Avrupa genelinde satışa sunmaya hazırlanıyor. 170 euro satış bedeline sahip olacak cihazın, özellikleri de giriş-orta seviye seviyesinde yer alacak gibi görünüyor.

4.5 inç ekranı 540 x 960 piksel çözünürlük ile destekleyecek cihaz, 1.3 GHz dört çekirdekli MediaTek yonga, 8 GB dahili hafıza, microSD kart yuvası, iki adet microSIM kart yuvası gibi teknik özelliklerle donatılmış. Kamera konusunda ise bu özelliklere nazaran daha cömert davranan BQ, ön panelde 5 megapiksellik bir kameraya yer vermiş.

Aquaris E4.5 Ubuntu Edition akıllı telefonunda Facebook, Twitter, Amazon, Time Out, Yelp, Cut the Rope gibi uygulamalar bulunurken Spotify, SoundCloud ve Grooveshark gibi müzik uygulamaları da web API’ları sayesinde işletim sistemine entegre ediliyor.

Canonical Ubuntu telefon işletim sisteminin HTML5’i düzgün ve sağlam şekilde desteklediğini, herhangi bir iOS veya Android taklidiyle tüketicilerin karşısına çıkmadıklarını söylüyor. İşletim sisteminin daha üst segmentteki cihazlarda ne zaman yer alacağı konusu ise merak konusu olmayı sürdürüyor.
ETİKETLER : 1009

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics