Ürün Teknoloji 07 ŞUBAT 2016 / 06:33

Uzay yolculuğu kolaylaşacak mı?

Çağımızın en önemli insanlarından olan Elon Musk, geleceğimiz açısından çok önemli çok sayıda şirketin kuruculuğunu yaptı. Tesla Motors ile elektrikli araçlar konusuna tüm dünyadan önce eğilen ve elde ettiği patentleri tüm otomotiv sektörüne ücretsiz açan Musk, SpaceX ile de uzay yolculuklarını kolaylaştırmanın yollarını arıyor. Zamanında PayPal'in de kuruculuğunu yapan Musk, şu sıralar SpaceX ile Mars'a gidişin yolları üzerine çalışmalarını sürdürüyor.

Hong Kong'daki StartmeupHK festivaline katılan Elon Musk, burada çeşitli soruları yanıtladı. İnsanların Mars'a yerleşmeye başlamasına henüz vakit olduğunu belirten Musk, 2025 yılında Mars'a insanın ayak basabileceğini söylüyor. Moderatörün "Çok erken değil mi?" sorusuna "9 yıl bence uzun bir süre" cevabını verdi. 4 - 5 yıl içinde Dragon uzay aracını ISS'e göndermeyi istediğini belirten Musk, 2020 yılında uzaya bizzat çıkmak istediğini de söyledi.

Geçtiğimiz ay içerisinde Falcon roketini dikey bir şekilde yer yüzüne indirmeyi başaran SpaceX, roketi tekrar kullanılabilir hale getirerek uzaya gidiş maliyetleri konusunda çok ciddi yok kat etmeyi başardı. Bundan sonraki dönemde uzaya turistik amaçlı gitmenin maliyetinin ciddi anlamda düşeceği öngörülüyor. Diğer taraftan EM Drive isimli, henüz nasıl çalıştığı belirlenemeyen ve günümüz fizik kurallarıyla açıklanamayan özel iticiler üzerine de çalışılıyor. Enerji almadan bir şekilde itiş gücü sağlayan bu iticilerin, uzay yolculuklarının süresini kısaltırken gereken enerji ihtiyacını da büyük oranda düşürmesi bekleniyor.
ETİKETLER : Elon Musk Mars 1058

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics