Ürün Teknoloji 02 NİSAN 2017 / 08:22

Yapay zeka, istihdamda ezberi bozacak

KPMG, “İş Hayatının Geleceği” başlıklı analizinde teknolojinin kısa sürede iş hayatını nasıl değiştireceğini açıklıyor. Buna göre, gelecek 10-15 yıl içerisinde teknolojik devrimle, makineler artık insanların yerini alacak. Değişime ayak uydurmayı başaran liderler ise bu dönüşümde ayakta kalacak. Yapay zekanın insanların hayatını kolaylaştırdığı gibi insanların üstlendikleri işleri de yapabildiğine işaret eden analize göre, yakın gelecekte beyaz yakalı çalışanlar büyük bir değişim ile karşı karşıya kalacak. Gelecek 10-15 yıl büyük bir teknolojik devrimi beraberinde getirecek ve ofislerde beyaz yakalıların yerini yapay zekanın ve bilişsel yazılımların aldığı görülecek. 
Bu değişimin faydaları arasında maliyetlerin düşüşü, kalitenin yükselişi, inovasyon hızının artması ön sırada. Ancak bir taraftan da artan işsizlik, politik ve sosyal sıkıntıları beraberinde getirecek. Bu gelecek tablosunda beyaz yakalıların yapması gerekenler şöyle sıralanıyor: 
  • Beyaz yakalılar şehir ve hatta ülke değiştirmeye açık olmalı, yeni iş fırsatları için taşınmaktan korkmamalı.
  • Yeni yetenekler kazanılabilir, öğrenmeye açık insanlar her zaman kazanan taraf olacak.
  • Gelişime şüpheyle yaklaşanlar veya gelişimden kaçanlar, iş bulma zorluğuna da daha yakın olacak. 
  • Esnek davrananlar ve ekonomideki değişimlere uyum sağlayanlar bu büyük dönüşüme de daha kolay ayak uyduracak.
  • Önümüzdeki 10-15 yıl, beyaz yakalıların önüne sorunlar çıkartacak ve bu sorunlara soğukkanlı ve çözüm odaklı yaklaşanlar, rakiplerine karşı avantaj sağlayacak.
  • Yapay zekayı yaratacak kadar zeki olan insanoğlu, yaratıcılığı ve uyum sağlama yeteneğiyle bu buhrandan da refah seviyesini koruyarak, hatta gelecek kuşaklar için yükselterek çıkabilir.
  • Yenilik, yeni yenilikleri doğuracak. Önemli olan bu yenilikleri yaratacak vizyona sahip olmak.
ETİKETLER : KPMG 1116

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics