Ürün Teknoloji 27 MART 2016 / 15:05

Yavaş internet strese sebep oluyor

Ericsson'un yaptığı araştırmaya göre internette yaşanan yavaşlamalar, insan üzerinde olumsuz etkilere sebep oluyor.

Türkiye'deki mobil internet kullanıcılarının en büyük problemlerinden biri kota miktarlarının düşük olmasıyken bir diğeri de stabil bir şekilde yüksek hızda aktarım sağlayamaması. Türkiye'deki genel internet altyapısının yetersiz olması, özellikle akşam iş çıkışı saatlerinde internetin çok yavaş akmasına sebep oluyor. Ericsson da bir araştırma gerçekleştirerek yavaş internetin ve yüklenirken takılmalar yaşayan videoların kullanıcılarda sebep olduğu değişiklikleri gözlemledi.

Ericsson'un 30 kişi üzerinde gerçekleştirdiği testlere göre video görüntülenirken yaşanan duraksamalar ve başlamalarındaki gecikmeler, mobil cihaz kullanıcılarının stresini önemli bir oranda artırıyor. Gecikmeler kalp atışını yüzde 38 hızlandırırken, önbelleğe alınma sırasındaki 2 saniyelik beklemelerde bu miktarın iki katına çıktığı söyleniyor. 6 saniyelik beklemelerde ise stresin yükselip düştüğü görülüyor. 6 saniyelik gecikmeyle beraber teste tabii tutulanların mimikleriyle "pes ettiklerinin" sinyallerini verdikleri gözlemleniyor. Gecikmesiz ve takılmasız videoların izlenebilmesinin kullanıcının operatöre bağlılığını artırdığı söylenirken, gecikmelerin ve takılmaların kullanıcının ilgisini kaybetmesine sebep olduğu belirtiliyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN