Ürün Teknoloji 16 MAYIS 2010 / 18:00

Yeni Atom işlemci platformuyla güç tasarrufu

Intel, daha önce kod adı Moorestown olan en yeni Intel Atom platformunu piyasaya sürdü. Güç kullanımını önemli ölçüde düşüren platform, Intel için akıllı telefonlar, tabletler ve diğer mobil el cihazları tarafında yeni bir adım olarak nitelendiriliyor. Geniş kapsamlı ve çok çeşitli zengin medyanın ve bir yazılım seçeneği olarak internet uygulamalarının çalıştırılmasında yüksek performans sunan işlemciler, HD video ile çok noktalı video konferansı da içeren çeşitli uygulamalarda çoklu görevleri uygulayabiliyor.
Platform, Intel Atom Processor Z6xx Serisi Ailesi’i (eski adı “Lincroft” SoC), Intel Platform Controller Hub MP20’yi (eski adı “Langwell”) ve özel bir Mixed Signal IC’yi (MSIC, eski adı “Briertown”) içeriyor.
Şirketten yapılan açıklamaya göre bu yeni işlemciler güç kullanımında önemli ölçüde tasarruf sağlıyor. Boştaki güç kullanımını 50 kattan fazla düşürüyor, ses gücünde 20 kattan fazla, tarama ve video senaryolarında 2-3 kat güç tasarrufu sağlıyor. Bu güç tasarrufu, 10 günden fazla bekleme konumunda çalışmayı, ses dosyalarının 2 günden fazla çalımını ve 4 - 5 saate kadar da browsing ve video kullanımını karşılayacak pil ömrüne karşılık geliyor. Güç tasarrufundaki bu yenilikler, 1.5-3 kat daha yüksek hesaplama performansı, 2-4 kat daha zengin grafik, 4 kat daha yüksek javascript performansı, Full HD 1080p yüksek profil video decoding ve 720p HD video kaydı desteği ile birleştiğinde, el bilgisayarlarını güçlendirerek, zengin ve PC benzeri bir görsel deneyim sağlıyor.
Bilgi için:
www.intel.com.tr
ETİKETLER : Intel Sayı:771