Ürün Teknoloji 18 TEMMUZ 2010 / 18:00

Yerli silikon vadisi geliyor

Koç Holding, Koç Üniversitesi işbirliğiyle, sanayi ve üniversite iş ortaklığının Türkiye’de bu yapıdaki bir örneği olan Inventram’ı kurdu. Buluş sahipleri ve girişimciler için Türkiye’de en önemli başvuru noktası olma amacıyla kurulan Inventram’ın tanıtım toplantısı; Koç Holding Stratejik Planlama Başkanı Tamer Haşimoğlu, Koç Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Umran İnan ve Inventram Genel Müdürü Cem Soysal’ın katılımıyla gerçekleşti.

Girişimciler için başvuru noktası
Inventram Genel Müdürü Cem Soysal toplantıda yaptığı konuşmada Inventram’ın buluş sahipleri ve girişimciler için Türkiye’de en önemli başvuru noktası olacağını söyledi. Inventram’ın Türkiye’de; endüstri ve üniversite işbirliği adına çok önemli bir örnek teşkil edeceğini ve bundan sonraki dönemde oluşacak benzer yapılar için iyi bir referans noktası olacağını söyleyen Soysal, “Yurtdışındaki uygulamalara baktığımızda Stanford, MIT, Oxford gibi gelişmiş ülkelerin üniversiteleri son 30 yıldır buluş ve patentler sayesinde yeni bir endüstri yaratmış, Silikon Vadisi gibi oluşumlar ortaya çıkarmışlardır” dedi. Türkiye’de sanayi grubu ve üniversite işbirliğinin bu yapıdaki ilk ve tek örneğinin Inventram olduğunu belirten Soysal, ”Bu organizasyon sayesinde üniversitenin Ar-Ge ve bilim kaynağının, endüstrinin somut iş ihtiyaçlarına yönelik çözümlere dönüştürülmesi olanağı sağlanmış olacak” şeklinde konuştu.

Inventram endüstri ve yatırımcıları buluşturacak
Inventram’ın öncelikli hedefinin Ar-Ge faaliyetlerini “geliştirmeye” odaklanmak, sonrasında ise ortaya çıkan değeri ticarileştirerek bunu ihtiyaç duyan endüstriler ve yatırımcılar ile buluşturmak olduğunu söyleyen Cem Soysal, sözlerini şöyle bitirdi:
“Inventram aracılığıyla; otomotiv, enerji, dayanıklı tüketim, bilgi ve iletişim teknolojileri, internet tabanlı hizmetler, savunma sanayi teknolojileri, çevre teknolojileri, nanoteknoloji, sağlık/biyoteknoloji, tarım ve gıda teknolojileri, malzeme bilimleri ve kimya sektörlerine katma değer yaratacak açılımlar getirmeyi planlamaktayız.”

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics