Ürün Teknoloji 18 TEMMUZ 2016 / 09:56

Yıldönümü güncellemesine geri sayım

Windows 10 tabanlı tüm cihazların ücretsiz Windows 10 Yıldönümü Güncellemesi, 2 Ağustos’ta kullanıma sunulacak. Windows’un bugüne kadarki en hızlı büyüyen sürümü olan Windows 10, dünya çapında 350 milyon cihaz tarafından kullanılıyor. Güncelleme de yeni özelliklerle geliyor. Windows Ink ve Cortana’nın temel özellikler haline gelmesi, Microsoft Edge’in daha hızlı, daha erişilebilir ve güç etkinliği artırılmış tarayıcı deneyimi sunması, bireyler ve işletmeler için gelişmiş güvenlik özellikleri, yeni oyun deneyimleri ve modern sınıf uygulamaları bunlardan bazıları. Windows 10 Yıldönümü Güncellemesi’ni alabilmek için öncelikle işletim sisteminin Windows 10’a yükseltilmesi gerek. Ücretsiz yükseltme için son gün 29 Temmuz 2016. Microsoft, kurumsal müşterilerine iki yeni güvenlik özelliği de sunacak: Windows Defender Advanced Threat Protection ve önceden kurumsal veri koruma olarak bilinen Windows Information Protection. İşte öne çıkan yenilikler:
 
  • Yıldönümü Güncellemesi tüm Windows 10 müşterilerine Windows Hello ve Windows Defender’da yenilikler sunuyor.
  • Windows Hello ile birlikte iHeartRadio ve DropBox gibi servislere şifresiz ulaşabilecek. Biyometrik kimlik doğrulamasını destekleyen sitelere, biyometrik doğrulamayı yerel olarak kullanan ilk ve tek tarayıcı Microsoft Edge üzerinden bağlanmak mümkün olacak.
  • Otomatik olarak PC’yi hızla tarayan ve çıkan tehditleri bildirim veya özet olarak yollayan Windows Defender, kötü amaçlı yazılımlara karşı geliştirilen özelliklerden.
  • Windows Defender Gelişmiş Tehdit Koruması; saldırıları algılama, sorgulama ve yanıtlama ve aralarında Microsoft’un güvenlik araştırmacılarının da olduğu dünyanın en kapsamlı algılayıcı ve gelişmiş tehdit korumasını sunuyor.  Önceden ‘Kurumsal Veri Koruma’ olarak bilinen Windows Bilgi Güvenliği ise bireysel ve kurumsal verileri nerede olurlarsa olsun ayırarak iş yerlerini veri sızıntılarından koruyan yeni bir özellik.
  • Windows Ink ile Windows’u bir kalem ucuna sığdıran bu deneyimle kullanıcılar bir deftere yazar gibi cihazları üzerine yazabiliyor. Office, Microsoft Edge ve Haritalar gibi uygulamalarla Ink kullanılabiliyor. 
  • Kişisel dijital asistan Cortana, kilit ekranın üzerinden erişilebilirliği, kaydettiği ve çağırdığı bilgilere dair daha gelişmiş hatırlatıcı özelliği yetenekleri ve tüm cihazlar üzerinden çalışmasıyla daha da başarılı.
  • Güç etkinliği becerilerini artıran Microsoft Edge, daha az CPU döngüsüyle hafızada daha az yer harcıyor, Flash reklamları gibi çevresel içerikleri ve arka plandaki diğer haraketlilikleri azaltıyor. Microsoft Edge’in yeni erişilebilirlik mimarisi HTML5, CDD3 ve ARIA gibi internet standartlarını destekliyor. Web sayfalarının görsel sunumunda yüksek karşıtlık modu görsel ilavelerle iyileştirilirken, metindeki renk zıtlığı korunuyor. Klavye navigasyonu ve ekran okuyucu ile her tür kullanıcı için tarayıcı deneyimi geliştiriliyor. 
  • Xbox Her Yerde Oyna deneyimiyle oyuncular, oyunu bir kere satın alıp, Windows 10 PC veya Xbox One’larında aynı gelişmeler, kaydedilmiş aynı oyun ve paylaştıkları başarılarla oynayabiliyor. Microsoft Studios’un yayınladığı her yeni başlık Xbox Her Yerde Oyna’yı desteklerken, Windows 10 ve Xbox One için Windows Store’da erişilebilir olacak. Cortana da Xbox One’da oyunculara sevebilecekleri yeni oyunlar bulmak, arkadaşlarının ne yaptığını göstermek, grup açmak ve ortak projeler başarmak üzere hazır bulunacak. Kinect kullananlar Xbox One’da “Hey Cortana, Xbox On” diyerek Xbox One’larını kullanıma açabilecekler.  Kullanıcıların en çok talep ettiği dil seçimi alanında da destek geliyor.  

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics