Telekomünikasyon 28 MAYIS 2018 / 13:26

‘Türk usulü’ ortaklıkla 6.5 milyar dolar cepte

Türk Telekom CEO’su Doany’nin “Türk usulü” anlaşma olarak nitelendirdiği ortak fiber altyapısı kullanma projesi için TELKODER Başkanı Arıak “6.5 milyar dolarlık yatırımdan tasarruf edilecek” dedi.

Telekomünikasyon sektöründe “ortak fiber altyapı” dönemi başladı. Proje ortaklarından Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği’nin (TELKODER) başkanı Yusuf Ata Arıak, fiber altyapının ortak kullanıma açılmasıyla en az 6.5 milyar dolarlık yatırımdan tasarruf edileceğini söyledi.

Arıak, Gazete Habertürk'ten Esra Nehir'e sürecin perde arkasını anlattı. Arıak, projeye mesafeli duran Türk Telekom’un Başbakan Binali Yıldırım’ın devreye girmesi ile ikna edildiğini belirtti.

Başbakan Yıldırım’ın, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı döneminde projeyi hayata geçirmeyi çok istediğini kaydeden Arıak, “En büyük altyapıya sahip Türk Telekom, kendisine rakip istemiyordu. Bugün kredilerin ödenememesi nedeniyle geldiği durum sonuca etki etti.

Nihayetinde Başbakan Yıldırım, ocak ayında devreye girdi ve ‘Bitirin artık şu işi’ dedi. Böylece aynı masada mutabakat zemini bulduk. Son 5 ay içerisinde Türk Telekom’un da dahil olmasıyla, sektörün bütün unsurları bir araya gelmiş oldu. Bundan sonra herkes elinde ne varsa fazladan kapasite olarak diğerlerine kullandıracak. Yeni yapılacak altyapılara ihtiyaç çok azalacak. Yeni yapılanların da tamamı herkes tarafından ortak kullanılacak” dedi.

Fiber altyapının ortak kullanıma açılmasıyla en az 6.5 milyar dolarlık yatırımdan tasarruf edileceğini dile getiren Arıak, “Ortaya çıkan değer, Türk Telekom’un satış bedelinden daha yüksek. ‘Bir şebeke daha yapalım’ deseydik 6.5 milyar dolara yapamazdık ve kimbilir kaç yılda biterdi” diye konuştu.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics