Telekomünikasyon 07 ARALIK 2016 / 14:50

ADSL bağlantısında sorunlar var

ADSL pazarında oluşan boşluk nedeniyle Turkcell’in, 11 aydaki gelir kaybı 52 milyon TL’ye ulaştı

Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Doğuş Kuran, müşterilerine ADSL internet  bağlantısı sorununun altını çizerek, “Dengesiz rekabet şartlarının oluşturduğu boşluklar nedeniyle 11 ayda 87 bin müşteriye internet bağlantısı sağlayamadık ve kaybımız 52 milyon liraya ulaştı” dedi

 

   Turkcell’in “Fiberde ortak altyapı şirketi kuralım, Türkiye’yi hedeflerine daha çabuk ulaştıralım” diyerek Türk Telekom’a yaptığı teklifle başlayan sürece şimdi de ADSL’deki sabit internet bağlantısıyla ilgili yaşanan pürüzler dahil oldu. Turkcell Superonline’ın sunduğu internet servisinden faydalanmak isteyen müşteriler ADSL/VDSL’de yaşanan altyapı kullanım sorunu nedeniyle başvurularını iptal etmek durumunda kaldı.

  ADSL ve VDSL bağlantısı durma noktasında olan Turkcell’in Genel Müdür Yardımcısı Doğuş Kuran, “Süreç gereği ADSL ile ilgili taleplerimizi Türk Telekom’a iletmemiz ve gelecek onay doğrultusunda aktivasyonu gerçekleştirmemiz gerekiyor. Ancak Türk Telekom'un bu süreçte olumsuz geri dönüşlerde bulunması nedeniyle Ocak-Kasım 2016 dönemini kapsayan 11 ayda, 87 bin müşterimizin internetini  aktif hale getiremedik. Bu aksaklıklardan dolayı ise Turkcell 52 milyon liradan fazla gelir kaybına uğradı. Türk Telekom yetkilileri ile bir araya gelip sorunu konuştuk. Tüm şikayetlerimizi BTK’ya ilettik ve düzenli olarak iletmeye devam ediyoruz. Bu sıkıntılarda bakırın miadını doldurmuş olmasının da önemli payı var. Devletin fiber internetin önündeki engelleri kaldırması bu sıkıntıların da kökten çözümü olacaktır” dedi.

 

Cezaların Yeniden yapılandırılması talep ediliyor

 Ödenen cezalara dikkat çeken Kuran, “Bu konuyla ilgili yasal düzenleme olmaması bu tip sorun doğuruyor. Örneğin TTNet’ten Superonline’a geçerken bile ‘port yok’ dediği abone için, sinyal vermediğinde, tekrarlayan arıza durumlarında kendisini suçlu görmüyor. Suçlu görmediği gecikmeler için de ceza ödemiyor. Ceza ödemek zorunda kaldıkları durumda ceza bedelleri, bizim hesaplamalarımızın aksine kendi hesaplamalarıyla çok cüzi rakamları önümüze getiriyor.” diye konuştu. Kuran sözlerini şu şekilde sürdürdü: ”Sorun yaşadığımız her hat için Türk Telekom’a arıza bildirimi yapıyoruz. Türk Telekom bu arızalardan ve gecikmelerden dolayı ceza olarak son 5 ayda bize sadece 58 bin 510 TL ödemiş. Cezalarla ilgili düzenlemelerin de ivedilikle yeniden yapılması gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu. 

 

Aktivasyon oranında düşüş gözlemleniyor

DSL abonelikleriyle ilgili taleplerin aktivasyona dönüştürülme oranının düştüğünü vurgulayan Kuran, “Bazı örneklerde bu abonelerin Türk Telekom’a geçmek istediğinde internetlerinin hızlı ve sorunsuz bir şekilde bağlandığını gözlemledik. Bu durum ‘Türk Telekom portları kendilerine rezerve ediyor’ diye düşünmemize yol açıyor. İller bazında aktivasyon oranlarını incelediğimizde örneğin Gaziantep’te bu oranın %20’ler seviyesine kadar düştüğünü tespit ettik” dedi.

 

Çağrı giderinin 4,4 milyon lira olduğu belirtiliyor.

Türkiye’de ortalama aylık internet faturasının yaklaşık 50 TL olduğunu dile getiren Kuran, “87 bin aboneden gelen gelir, yılda 52,2 milyon lira yapar. Sonuçlanamayan aktivasyon süreci nedeniyle geri dönüşü olmayan yıllık 4,4 milyon TL’ye yakın sadece çağrı merkezi giderimiz oluyor. Maddi kaybımızı bir noktaya kadar görmezden gelebiliriz.Ancak ADSL müşterilerimizin bizim kontrolümüz dışındaki sebeplerle yaşadığı kötü deneyimden dolayı şirketimizin ve markamızın uğradığı itibar kaybını kabul etmemiz mümkün değil. ” açıklamasını yaptı.  

 

 

Sorun mevcut aboneler için de geçerli

Süreçlerin sadece yeni aboneliklerde değil mevcut müşteriler için de zorluk yarattığının altını çizen Doğuş Kuran, “Abone yaptığımız mevcut müşterilerimizin arıza süreçlerinde de sıkıntılar yaşanıyor. Arıza çözüm taleplerini yine altyapısını kullandığımız Türk Telekom’a iletmek durumundayız. İlgili süreçte de önümüze engeller çıkıyor. Bu konuda da elimizde çok çarpıcı örnekler yer alıyor. Örneğin aynı talebi ilk ilettiğimizde ‘sorun bizden kaynaklı değil’ cevabı alıyoruz. Daha sonra aynı sorunu bir kez daha ilettiğimizde sorunun kendilerinden olduğunu kabul ederek çözüyorlar” dedi.


 

 

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics