Telekomünikasyon 20 MART 2014 / 16:19

ASTRA 5B fırlatmaya hazır

ASTRA 5B Uydusu,  21 Mart' ta Fransız Guyanası'ndaki Avrupa Uzay Merkezi’nden yerel saatle 19.05 - 20.02 arasında (23.05 - 00.02 CET - 18.05 - 19.02 EDT) Ariane 5 ECA roketi üzerinden uzaya fırlatılacak. 

“SES”, filosundaki 56. uydu ASTRA 5B’yi2014’te fırlatmaya hazırlanıyor. ASTRA 5B Uydusu, Fransız Guyanası'ndaki Avrupa Uzay Merkezi’nden 21 Mart'ta yerel saatle 19.05 - 20.02 arasında (23.05 - 00.02 CET - 18.05 - 19.02 EDT) Ariane 5 ECA roketi üzerinden uzaya fırlatılacak. Uydu, Airbus Savunma ve Uzay şirketi (eski adıyla Astrium) tarafından Fransa Toulouse’da yüksek güvenlikli Eurostar E3000 platformu baz alınarak üretildi. Çok misyonlu bu uydu, 31,5 derece Doğu konumuna yerleşecek, Doğu Avrupa ve komşu pazarlarda yüksek performanslı “Doğrudan Eve Yayın” için Ku ve Ka-bandı uydu yüklerini taşıyacak.

SES Teknolojiden Sorumlu Başkanı Martin Halliwell, konuyla ilgili; "ASTRA 5B, Avrupa Arianespace fırlatma aracından gönderilen 39. SES uydusu olacak. Uzun vadeli ilişkimiz, geçmişteki bu başarılı performansa dayalı; bu ilişki aynı zamanda Arianespace'e duyduğumuz sonsuz güveni ve fırlatma aracı olarak Ariane'e bağlılığımızı gösteriyor. Görevin başarıyla tamamlanmasını sabırsızlıkla bekliyoruz" diye belirtti.

ASTRA 5B Türkiye yayıncılık sektörü açısından büyük önem taşıyor
Türkiye erişimi açısından büyük önem taşıyan ASTRA 5B, uydu yayıncılığı sektöründe SES’in global deneyimini Türkiye ile daha etkin bir şekilde paylaşmasını sağlayacak. SES Türkiye Ülke Müdürü Ahmet Eren, SES’in Türkiye çalışmalarıyla ilgili; “SES Türkiye olarak çalışmalarımıza tüm hızıyla devam ediyoruz. Bu dönemde Türkiye yayıncılık sektörü açısından en önemli yatırımımız ise uzay yolculuğuna hazırlanan ASTRA 5B uydusu olacak. Bir uydu yatırımının maliyeti ve 3 yıllık bir ön çalışma gerektirdiği düşünüldüğünde, SES’in Türkiye ve bölgeye verdiği önem derecesi de anlaşılacaktır.

Yeni fırlatacağımız ASTRA 5B uydusu, özellikle HD ve Ultra HD yayınlarının önümüzdeki dönemde dünya trendlerine paralel olarak ülkemizde de artacağı düşünüldüğünde, yüksek kapasitesi ve teknik özellikleri ile Türkiye’deki DTH operatörlerinin ve medya gruplarının kapasite ihtiyacına cevap verecektir. SES, ASTRA 5B uydusu üzerinden yeni servisleri ve iş modelleri ile Türkiye medya sektöründe daha etkin şekilde yer alacaktır” dedi.