Telekomünikasyon 09 EKİM 2013 / 17:05

Fiber, FTTH Forum 2013’te konuşuldu

Turkcell Superonline’ın stratejik ortaklığında Hansecom tarafından düzenlenen FTTH Forum 2013, İstanbul Hilton Otel’de bugün başladı.

İstanbul’un dünya internet ağlarının kesiştiği kavşak noktası haline getirilmesinin öneminin vurgulandığı etkinlikte, akıllı şehirler konusunda gelinen nokta ve ileride yapılabilecekler de forumun ilk gününde öne çıkan başlıklar oldu. Hansecom Genel Müdürü Hassan Claussen’in evsahipliği yaptığı FTTH Forum 2013’te, açılış konuşmasını yapan Claussen, “Rekabet için, liderlik için, üstün başarı için daha hızlı genişbant bağlantı bir zorunluluk. İşte bu yüzden FTTH sektörü, neredeyse sınırsız bant genişliği sunan fiber ağlardan tüm toplumların yararlanmaya başlayacağı günlere doğru hızla ilerliyor. Avrupa’da pek çok FTTH ağı saniyede 100 megabit hız sunuyor ve dünyaya ve Avrupa’ya hız konusunda da öncülük eden Turkcell Superonline’da bu hız 1000 Mbps’ye ulaşıyor” diye konuştu.

 

“Fiber ağına yatırım yapıyoruz”

 Açılışta konuşan Turkcell Superonline Genel Müdürü Murat Erkan ise, 2008 yılında sıfırdan başladıkları yatırımlar sayesinde 2013 ilk yarı sonu itibariyle 1,5 milyon ev ve işyerinin kapısına kadar ışık hızında interneti götürdüklerini belirterek, doğru strateji ve yatırımın hızlı geri dönüşü ile yeni bir dünyaya liderlik eden fiber ağına yatırım yaptıklarını söyledi. Murat Erkan, şöyle konuştu: “Abone sayımız 500 bine ulaştı. Yıllık yeni müşteri kazanım oranımız yüzde 34. Bu da 29 Avrupa Birliği ülkesinin ortalaması olan yüzde 26’nın çok üzerinde bir rakam. Bu rakamlarla dünyada öncü operatörler arasında yerimizi aldık ve Türkiye’yi dünya fiber liginde üst sıralara taşıdık. Turkcell Superonline ağının kapsadığı fiber alan, 6 milyon kişiyi kapsıyor. Bu rakamın Norveç, Danimarka, Singapur gibi ülkelerin nüfuslarına eşit olduğunu düşündüğümüzde ulaştığımız başarının büyüklüğü daha net görülebilir” dedi.

 

“Şehirleşme artıyor, akıllı şehirlere dönüşüm kaçınılmaz”

 

“İpek yolunu fiber yolu” haline getirme hayaliyle yola çıktıklarını ve bugün İstanbul’un internet ağlarının kesişim noktası haline gelmesi konusunda büyük mesafe kat edildiğini vurgulayan Erkan, sözlerini şöyle sürdürdü:“Yatırımlarımızla Türkiye’nin 2023 vizyonuna da destek veriyoruz. Ekonomik büyümeyi hızlandırmak için dijital dönüşüm olmazsa olmaz. 2050 yılında dünya nüfusunun yüzde 75’inin şehirlerde yaşayacağı öngörülüyor. Bu da ulaşımdan eğitime, sağlıktan güvenliğe birçok alanda akıllı çözümleri zorunlu kılıyor. Ancak biz Turkcell Superonline ve Türkiye adına endişe etmiyoruz. Geleceğin Türkiye’si için doğru kararları dünden almış olmanın rahatlığı içindeyiz. Akıllı şehirler için fiber altyapıyı sağlamakla kalmıyoruz, belediye ve yerel yönetimlerin teknoloji ortağı olarak çalışıyoruz. Ayrıca yatırımlarımızla ülkemizde bilişim sektörünün gelişimine destek oluyoruz. Çalışmalarımızın meyvelerini aldığımızın en önemli göstergelerinden biri de, İstanbul’un belediyeler tarafından sunulan dijital servisler konusunda 33. sıradan 16. sıraya kadar yükselmesidir. Kocaeli, Bursa, Antalya, Gaziantep gibi şehirlerde belediyelerle işbirliklerimiz sayesinde Türkiye’ye daha iyi dijital yönetim imkanı sunuyoruz. Belediyelerle işbirliği alanlarımızdan bazılarını dijital şehirler, akıllı eğitim, akıllı ev ve ofis ortamları, akıllı taşımacılık, şehir güvenlik sistemleri, e-belediye servisleri, akıllı trafik sistemleri, şehir kioskları ve GIS sistemleri, belediyelerde entegre ses ve veri iletişimi olarak sıralayabiliriz.”
ETİKETLER : Turkcell Superonline

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics