Telekomünikasyon 23 HAZİRAN 2014 / 11:31

Fiber kablo uzunluğu 4’e katlandı

Reichle De-Massari, 850 nanometre lazer ile 675 metreye 100 Gbit/saniye hızında veri aktarımı yaparak, IEEE tarafından önerilen 150 metrelik kablo mesafesini 4 kattan daha fazla arttırdı.

Veri transferindeki mesafe sınırlamasını aşmayı hedefleyen R&M mühendisleri, bu amaçla 5 metreden 160 metreye kadar farklı uzunluklarda rastgele seçilmiş olan bir dizi MTP ana kabloyu birbirine 10 adet MTP adaptörle bağladı. Böylece 675 metre uzunluğunda kablo bağlantısı kuran mühendisler, Ethernet paketlerini 850 nm dalga boyunda aktarmak için 100GBASE-SR10 CFP ful dupleks alıcı-verici modüller kullandı. Veri transferi testi 13 saat, 23 dakika, 38 saniye sonra paket kaybı olmadan tamamlandı. R&M uzun mesafeli veri transferinde benzersiz sinyal kalitesi sunan R&M çözümleri kurumların ek kablo ihtiyacını azaltıyor ve uygun maliyetlerle veri merkezi performansını arttırıyor.

R&M, rastgele seçilen 11 adet MTP  OM4 ana kablo ile toplam 675 metre mesafede bir dizi bağlantı testi yaptı. R&M’in İsviçre Wetzikon’ndaki Ar-Ge laboratuarlarında yapılan testlerde 10-12’den daha düşük bir bit hatası oranı (BER) elde edildi. 13 saati aşkın bir sürede gerçekleştirilen testlerde istikrarlı şekilde yüksek sinyal kalitesi sağlanması, R&M'in Yüksek Performanslı Network Bağlantısı çözümlerinin IEEE kalite standartlarını da aşarak sektöre öncülük ettiğini gösterdi.

“Endüstri standartlarını yükselttik”
R&M Türkiye Genel Müdürü Süleyman Tokmak konuyla ilgili açıklamasında, "IEEE standartları 850 nanometre lazerle fiber optik kablo veri transferinde maksimum 150 metrelik bir mesafe öngörüyor. R&M ise geliştirdiği yeni teknolojilerle bu mesafeyi 675 metreye çıkardı ve uzun mesafede istikrarlı sinyal kalitesiyle endüstri standartlarını yükseltti. R&M’in ürettiği yüksek kaliteli kablo konektörleri ve adaptörler uzun mesafelerde paket kaybına yol açmadan en yüksek sinyal kalitesini sağlıyor. Satış gelirlerinin yüzde 5’ini inovasyona ayıran R&M’in Ar-Ge laboratuarları, kesintisiz araştırma süreci ile endüstri standartlarını yükseltiyor ve yeni teknolojileri sektörle tanıştıran teknik makaleler yayınlayarak fiziksel altyapı çözümlerine öncülük ediyor" dedi.

Nanometre lazerle ışık hızında iletişim
Yüksek performanslı veri merkezleri için geliştirilen paralel fiber optik kablo teknolojisi son yıllarda sektörde hızla yaygınlaşıyor. Ancak yeni teknolojinin altyapılara uygulanması mühendisler, planlamacılar ve veri merkezi yöneticileri için özenli bir hazırlık süreci gerektiriyor. Paralel fiber optik teknolojisinde kablo uzunluğunun dikkatle planlanması ve maksimum sinyal kalitesi elde edilmesi gerekiyor. Kablo sistemlerinin uygun maliyetli teknolojiler arasından seçilmesi ve ana kablo bağlantı noktalarında sinyal kaybına yol açmayan konektörler tercih edilmesi önem taşıyor.

150 metreden 675 metreye
Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü (IEEE), Ethernet sistemlerinde yüksek hız sağlamak için yeni standartlar geliştiriyor. Bunlardan biri de farklı transfer yöntemleriyle kullanılabilecek olan IEEE 802.3ba standardı. Kısa mesafeli veri merkezi uygulamalarında ise 100GBASE-SR10 alt standardı önemli rol oynuyor. Ancak, OM4 fiber optik kabloların ekleme kaybı toleransının düşük olması nedeniyle, IEEE işletmelerde maksimum 150 metrelik kablo kullanılmasını tavsiye ediyor.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN