Telekomünikasyon 20 AĞUSTOS 2013 / 12:15

İlk yerli telefon Eylül’ü bekliyor

Turkcell’in kendi adını verdiği son telefonu Turkcell T40, Eylül sonunda kullanıcılarla buluşacak. Bugüne kadar 1 milyona yakın T serisi akıllı telefon satan Turkcell’in yeni telefonu Türk tasarımcı ve mühendisler tarafından geliştirildi. Türkiye’nin ilk yerli tasarım akıllı cep telefonu olan Turkcell T40, Turkcell Teknoloji'de geliştirildi ve fonksiyonları, tasarımıyla dikkat çekiyor. HD ses kalitesiyle aramalarda daha canlı ses, çoklu medya uygulamalarda keyifli ses deneyimi sunan Turkcell T40, fotoğraf ve videolar için gelişmiş kamera özelliklerine de sahip. Turkcell arayüz de Türk mühendisleri tarafından tamamen T40'a özel tasarlandı.

Dahili hafızası 4GB olan Turkcell T40’ın ağırlığı yalnızca 135 gram. Qualcomm’un 1.2 GHz Çift Çekirdekli işlemcisine sahip cihazın ekran büyüklüğü 4 inç. T40’ın işletim sistemi Android 4.1 Jelly Bean. Turkcell arayüzüyle tasarlanan cihazın pili ise yaklaşık 240 saat bekleme, 480 dakika konuşma süresi sunuyor.

Özel sektör hareketleniyor

T40 tanıtımı için Esma Sultan Yalısı’nda düzenlenen basın toplantısında bir konuşma yapan Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv şunları söyledi:

“Mobil internette fırsat eşitliği vizyonuyla yola çıktığımız T serisinde 1 milyona yaklaşan satış rakamına ulaştık ve ekonomiye yaklaşık 500 milyon TL katkıda bulunduk. Turkcell T40 ile Türkiye’nin ilk yerli tasarım akıllı telefonunu ortaya koyarak çok daha önemli bir adım atıyoruz. Hedefimiz; sektörün diğer oyuncularını da yerli telefon geliştirmeye teşvik etmek ve bu sayede cari açığın kapatılmasına pozitif katkı sağlamak.”

Toplantıda konuşan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer de yüksek teknolojiye dayalı yerli fikri mülkiyetin artırılması ve küresel marka oluşturmanın bilgi ve iletişim teknolojileri sektörü için önemine dikkat çekti ve “Türkiye yıllık yaklaşık 16 milyon cep telefonu ithal ediyor. 2013'ün ilk altı aylık dönemine baktığımızda geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 7’lik bir artışla 6.2 milyon adet cep telefonu ithal edildiğini görüyoruz. Son dönemde özel sektörün de yerli akıllı telefon konusunda sevindirici adımlar atmaya başladığını görüyoruz” dedi.

Türk kullanıcısına uygun tasarım

Turkcell T40, Türk mühendislerinin geliştirdiği özel Android arayüzü, arka kapak ve ses tasarımları ve Türk insanının gün içerisinde en çok kullandığı uygulamalara kolaylıkla erişim sağlayan “kart ekranı”nı kullanıcıya sunuyor. T40’ın “kilit ekranı”; okunmamış mesaj, cevapsız çağrı ve e-postalarını cihazı açmadan görüntüleme ve tek dokunuşla yanıtlama imkanı veriyor. Toplam 9 karttan oluşan “kart ekranı”nda ise Favori Kişiler, Sık Kullanılan Uygulamalar, Mesajlar, E-posta, Fotoğraflar, bütünleşik bulut uygulaması, Facebook, Takvim ve Arama kısayolları var.

HD ses özelliği ile konuşma esnasında duru ve anlaşılır ses iletimi ile daha iyi bir ses deneyimi sağlayan cihaz, konferans konuşmalarında ve ses tanıma sistemlerinin kullanımında da öne çıkıyor. T40’ın gürültü engelleyici (Noise Cancellation) özelliği, gelişmiş ses teknolojisini “Fluence Çift Mikrofon” mikrofon çözümü ile bir adım ileri taşıyor.

Cihazın SRS sertifikalı Surround Ses Teknolojisi ise Turkcell TV, Turkcell Müzik ve Fizy gibi multimedya uygulamalarını ses kalitesi ile destekliyor.

Görüntülü görüşme sağlayan ön kameranın yanı sıra, 5 MP Flash arka kameraya sahip cihazın gelişmiş kamera özellikleri, Sıfır Deklanşör Gecikmesi (Zero-Shutter Delay) özellliği ile her anı yakalamak mümkün. Kamera Yüz Tanıma, HDR kalitesinde çekim yapabilme ve Otomatik Sahne Tanıma özelliklerine de sahip.

 

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics