Telekomünikasyon 20 AĞUSTOS 2013 / 12:25

Kara Kartal’a 145 milyon dolar

Vodafone, Beşiktaş ile yapılan anlaşmanın detaylarını Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) bildirildi. Buna göre, önümüzdeki yıldan başlamak üzere Beşiktaş Futbol Takımı’nın göğüs reklamlarının 5 yıllık hakkı için 29 milyon dolar ödenecek. Ayrıca 15 yıl boyunca Beşiktaş’ın maçlarını oynayacağı stadının isim hakkı için 116 milyon dolar Vodafone’un bütçesinden çıkacak. Açıklamanın tamamı şu şekilde:

“Şirketimiz ile Vodafone Telekomünikasyon A.Ş. arasında 2014/2015 sezonundan başlamak üzere forma göğüs reklamı (ana sponsorluk) için 3+2 yıllık toplam 29 milyon Amerikan Doları tutarında anlaşma yapılmıştır. Ayrıca, hakim ortağımız Beşiktaş Jimnastik Kulübü Derneği ile Vodafone Telekomünikasyon arasında sözleşme tarihinden itibaren başlamak üzere; reklam hakları, stadyum isim hakkı sponsorluğu ve stadyum teknoloji alt yapı yatırımı için 10+5 yıllık toplam 116 Milyon Amerikan Doları tutarında anlaşma yapılmıştır.”

Türkiye’nin ‘ilk’ akıllı stadyumu

Beşiktaş, Vodafone ve Cisco ile teknoloji konusunda güç birliği yaparak yeni stadyumunu Türkiye’nin ilk akıllı stadyumu haline getirecek. Avrupa ve Amerika’nın birçok yeni stadyumunda hayata geçirilen “StadiumVision” çözümü ve geniş mobil ve WiFi ağıyla donatılacak Vodafone Arena, taraftarlara ve ziyaretçilere maç günleri unutulmaz bir sayısal deneyim yaşatacak. Akıllı stadyum teknolojisiyle yüksek çözünürlüklü video ve sayısal içerik, monitörler aracılığıyla stadyumun her bir noktasından taraftarlara iletilecek. Yüksek hızlı mobil ve WiFi internet bağlantısı ile akıllı telefonlara stadyum içinde internet hizmeti, canlı maç yayını ve pozisyon tekrarları gibi bilgiler ulaştırılacak.

Akıllı stadyum Vodafone Arena’da farklı boyutlarda HD ekranlar, stadyumun çok sayıda noktasına yerleştirilecek. Bu ekranlar, taraftarların röportajları, canlı yayını, pozisyon tekrarlarını, istatistikleri, promosyonları ve o an oynanan diğer müsabaka sonuçlarını görmelerini sağlayacak.

Tüm statta kesintisiz ve hızlı internet

Vodafone Arena’nın tamamı internet hizmeti veren mobil ve WiFi bağlantı noktalarıyla donatılacak. Stadyum çapındaki bu internet ağı, taraftarların maç günlerinde internete kolayca girmesini, akıllı cihazlarıyla fotoğraf ve video çekip paylaşabilmelerini sağlayacak. Vodafone, akıllı telefonlar için geliştireceği “Beşiktaş Taraftar” uygulamasıyla, bir mobil stadyum portalı oluşturmayı hedefliyor. Bu uygulama, akıllı telefonlara ücretsiz yüklenerek, taraftarların kablosuz internete bağlanmasına olanak tanıyacak.

Özel içeriğin akıllı telefonlara iletilmesini ve maç içinde pozisyon tekrarlarının telefon ekranlarında izlenebilmesini sağlayacak. İstatistikler ve canlı maç skorları da Beşiktaş Taraftar uygulamasıyla cebe gelecek. Stadyumun yüksek hızlı internet ağı medya mensuplarının, kulüp çalışanlarının, hizmet sağlayıcıların ve davetlilerin iletişim ihtiyaçlarını karşılayacak.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics