Telekomünikasyon 17 MAYIS 2013 / 12:53

Tüm harcama 'iletişim' için

TELKODER (Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği) Türkiye’de bir ailenin yıllık ortalama haberleşme giderinin 1.320 TL olduğunu açıkladı. Telekomünikasyon alanının düzenleyici kuruluşu olan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) yayınladığı veriler ile TELKODER’in yaptığı genel sektör değerlendirmesi sonucunda; bir internet, bir cep telefonu ve bir sabit telefon aboneliği bulunan bir ailenin aylık ortalama haberleşme giderinin ise 110 TL olduğu belirtildi. Ortalama olarak sabit telefona aylık 22 TL, cep telefonuna 22 TL ve internet hizmetine de 40 TL ödeniyor. Bunlara ayrıca devlete ödenen toplam 26 TL KDV ve Özel İletişim Vergisi’ni de eklemek gerekiyor.

Ortalama 4 kişiden oluşan bir ailenin tüm fertlerinin cep telefonu kullandığı düşünüldüğünde ise 110 TL’lik haberleşme giderinin ortalama 204 TL’ye yükseldiği görülüyor. Bir internet, bir cep telefonu ve bir sabit telefon aboneliği bulunan bu ailenin tüm üyelerinin cep telefonu kullandığı varsayıldığında ise bahsi geçen yıllık haberleşme gideri de ortalama 2.451 TL’ye çıkıyor.

TELKODER Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Ata Arıak, haberleşme hizmetlerinin son yıllarda giderek daha büyük bir ihtiyaç olarak karşımıza çıktığını belirtti. Haberleşme hizmetlerinin sadece özel hayatta değil, iş hayatında da önem kazandığına işaret eden Arıak, “Daha uygun fiyata kaliteli hizmet almamız mümkün. İşini kanunlara uygun yapan, yatırımını yapmış alternatif işletmeciler sayesinde tüketicilerin kaliteli ve uygun maliyetli hizmetler alması daha kolay hale geliyor. TELKODER’in sabit telefon ve internet hizmeti sunan çok sayıda üyesi var ve önünün açılması halinde, mobil telefon hizmetine de yakında başlanacağını hatırlatmak isterim” dedi.
ETİKETLER : TELKODER

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics