Telekomünikasyon 03 NİSAN 2018 / 10:36

Tüm sektörler 5G için kolları sıvıyor

5g ericsson , ericsson telekomünikasyon , ericsson 5g bağlantı

Ericsson’un yayınladığı “5G-Nesnelerin İnterneti (IoT)” raporu; 5G teknolojisiyle gelen endüstriyel dijitalleşmenin operatörlerin gelir artışına etkisini ele alırken, operatörler için farklı iş fırsatları sunuyor. Geçtiğimiz yıl Ericsson tarafından yayınlanan “5G İş Potansiyeli” raporunun devamı niteliğindeki bu son çalışma, 5G’de iş fırsatlarını artırmak adına operatörlerin rehberi olabilecek. Raporda, dünya ekonomisinde öne çıkan 10 sektörde 5G kullanımıyla ortaya çıkan yeni iş fırsatları operatörler için inceleniyor.

Operatörlerin 2026 yılında 1,7 trilyon dolar olan tahmini hizmet gelirlerinin, 204 ile 619 milyar dolar arasında artışına dikkat çekilen “5G İş Potansiyeli” raporuna göre, operatörler bu artışı, 5G-IoT teknolojisini kullanarak otomotiv ve imalat gibi öncü sektörlerde dijital dönüşümü sağlayarak gerçekleştirebilecekti. Yayınlanan yeni 5G-IoT raporunda ise Ericsson, dünya ekonomisinin çarklarını döndüren 10 sektörde 5G ile sağlanacak endüstri dijitalleştirmesinin getireceği 400'den fazla iş potansiyelini ele alıyor. İncelenen sektörler ise enerji ve kamu, imalat, kamu güvenliği, sağlık hizmetleri, toplu taşıma, medya ve eğlence, otomotiv, finansal hizmetler, perakende ve tarım.

Operatörler için yeni gelir kapısı

2016 ve 2026 arasında BT oyuncuları için dijitalleşme gelirlerinin yıllık yüzde 13,6 büyüyeceği, mevcut operatör hizmetlerindeki gelir artışının ise yüzde 1,5 olacağı öngörülüyor. 5G teknolojisinin her bir sektör için önemi arttıkça, operatörler için 5G’nin sağlayacağı gelir fırsatları da büyüyor. 5G’nin etkin kullanım değerine de dikkat çekilen rapora göre, 2026 yılında toplam 5G etkin değerin yüzde 47'si operatörler tarafından kullanılacak.

Ericsson raporda, 5G iş potansiyelindeki fırsatların yüzde 90'ını kapsayan dokuz sektörü belirledi. Gerçek zamanlı otomasyon faaliyetleri, 2026 yılına kadar 101 milyar dolarlık gelir potansiyeliyle en büyük sektör. Geliştirilmiş video hizmetleri ise aynı yıl 96 milyar dolarlık gelir potansiyeliyle ikinci sırada.

Ericsson 5G Ticarileşme Başkanı Thomas Noren, “Yaptığımız çalışmalarla, operatörlerin karşılaştıkları zorlukları ele almak üzere stratejik ve operasyonel faaliyetler yürüttüklerini ortaya koyduk. Operatörler halihazırda 5G hizmeti sunmasalar bile pazara açılma kanalları gibi faaliyetleri, 5G'ye doğru evrimleştiğinde eşit derecede, belki de daha önemli hale gelecek” yorumunu yaptı.

Sektör bazında öncelikler netleşiyor

Öte yandan, bu yılın başlarında Ericsson, 10 sektörde binden fazla çalışana sahip 900'ü aşkın şirketin 5G öngörülerini paylaşan “5G'nin Sektörel Etkisi” raporunu yayınlamıştı. Raporda, 5G kullanım senaryoları denemelerinin 2018'de başlayacağı, sonrasında faaliyetlerin hızla artacağı ve şirketlerin yüzde 70'inin 2021 yılına kadar üretimde kullanım senaryolarını gerçekleştirmeyi hedeflediklerini gösteriyor. İmalat, enerji ve kamu hizmetleri, toplu taşıma ve finansal hizmetler, 2020 yılına kadar üretimdeki kullanım senaryolarına sahip olma ihtimalleri en yüksek olan sektörler olarak raporda öne çıkıyor.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics