Ürün Test 23 OCAK 2016 / 17:31

​13 TB'lik SSD'ye ne dersiniz?

SSD'lerin fiyatları henüz mekanik depolama birimlerine göre çok yüksek. Hala arada birkaç kat fark var. Bu fark git gide kapanıyor olsa da bir bilgisayarı komple SSD ile donatmanın maliyeti çok yüksek. Fakat diğer taraftan firmalar, birbirinden yüksek kapasiteli SSD'lerini tanıtıp piyasaya sürmeye başladılar. 2 TB, 4 TB gibi depolama alanlarının yanı sıra artık daha büyük kapasiteli SSD'ler de piyasaya çıkmaya başladı. Fixstars adlı bir şirket de tam 13 TB'lik SSD'sini duyurdu.
Fixstars'ın 13 TB'lik SSD'si, 2.5 inç formunda olduğu söylenmesine rağmen kullandığımız "2.5 inç formu" değil. Ürünün yüksekliği 15 mm; günümüzde kullanılan neredeyse tüm 2.5 inç depolama birimlerinden daha kalın. Kullanmakta olduğumuz dizüstü bilgisayarlara bu depolama birimini sığdırmamız neredeyse imkansız. 15 mm, 2.5 inç form faktörü için belirlenen 9 - 19 mm kalınlık kuralına uyuyor olsa da maalesef pek yaygın bir şekilde tercih edilmiyor.
İçerisinde kullanılan özel kontrolcü bu ürün için özel yapımken, kullanılan depolama çipleri ise Toshiba'nın 15 nanometre teknolojisiyle üretilen MLC NAND çiplerinden. Ürün, bu haliyle saniyede 580 MB okuma ve 540 MB yazma hızlarına erişebiliyor. Güç tüketimi ise boşta 3 watt, çalışırken 6.5 watt olarak ayarlanmış.
Gelelim böyle bir ürünün fiyatına. Fixstars'ın bu ürünü tam 19.000 dolarlık bir fiyat etiketine sahip. Tabii ki böyle bir ürünün kısa vadede son kullanıcıya ulaşması pek de mümkün değil. Bir süre daha mekanik sabit disklere 500 GB'lik SSD takviyesi yaparak yolumuza devam edeceğiz sanırım.
ETİKETLER : 1056
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN