Ürün Test 27 ARALIK 2015 / 12:02

​League of Legends’ı Tencent isimli Çin firması satın aldı

League of Legends... Şu anda Türkiye'nin en çok oynanan oyunlarından biri olan LoL, Türkiye'ye özel ofis açan ender oyunlardan biri olma özelliğini taşıyor. Ülkemize ciddi anlamda yatırım yapan ve önem veren oyun şirketinin ön plana çıktığı alanlardan biri de elbette ki e-spor. Şirket, bugün Türkiye'de gerek internet kafe ölçekli, gerekse spor salonunu komple kapatacak kadar büyük ölçekli turnuvalar düzenliyor. Yapılan bu yatırım, e-spor alanında büyümeye sebep olurken aynı zamanda oyunlara insanların daha fazla önem vermesini sağlıyor.
Riot Games işte böyle bir firma. Firmanın tek oyunu League of Legends ve bu tek oyun firmayı, oyun yapım şirketleri arasında en ön sıralara çekmeye yetiyor.
Oyun şirketlerine yatırım yapmayı seven Tencent adındaki Çinli internet firması, Epic Games'in %40'ına ve Blizzard Activision'ın da ciddi bir oranına sahip. Riot Games'in hisselerini 2011'de büyük oranda satın alan Tencent, henüz gerçekleştirdiği hamleyle Riot'un tamamına sahip oldu. SuperData'nın yaptığı araştırmaya göre Riot Games'in 2014'teki kazancı 1 milyar dolardan fazla.
Türkiye’de oldukça aktif olan League of Legends için yıl içerisinde çok sayıda turnuva düzenleniyor. İnternet kafelerde de ciddi bir şekilde yapılanmış olan Riot Games, neredeyse her semtte internet kafelerde minik LoL turnuvalarının düzenlenmesini ve oyun için paralarla ödüllendirilmesini sağlıyor.
LoL'e 2016'da ciddi yenilikler geleceği de konuşulanlar arasında. Bir taraftan Blizzard da Heroes of the Storm ile bastırırken bakalım League of Legends'ın geleceği nasıl olacak.