Ürün Test 09 KASIM 2015 / 07:36

3D çizimlerde büyük rahatlık

Her ne kadar klavye ve fare pek çok yazılım için en uygun kullanıcı arabirimi olarak görünüyor olsa da 3D çizimlerde nesnenin ve kameranın kontrolü konusunda klavyenin herhangi bir katkısı olmuyor; hem nesnenin hem de kameranın kontrolü büyük oranda fare üzerinden gerçekleşiyor. 3Dconnexion da 3D çizimlerde klavyenin yerine, sol elimizin altında kullanabileceğimiz SpaceMouse Pro ile karşımıza çıkıyor.
Ergonomi ön planda
Elimizin rahat edebileceği şekilde eğimli bir tasarıma sahip olan SpaceMouse Pro, son derece kaliteli malzemesiyle ve kaymayan yüzeyiyle dikkat çekiyor. Üst kısımda programlanabilir tuşlara yer verilirken birazdan değineceğimiz, 3 boyutlu ortamda kontrollere izin veren iri kontrol çubuğu cihazın tam göbeğine yerleştirilmiş. Sol alt kısımda CTRL, Shift, Alt ve ESC tuşların yer verilirken, sağ ta alt tarafta yazılımlara özel tuşlar bulunuyor.
Cihazın asıl olayı olan ortadaki kontrol çubuğu ise bir hayli ilginç. Öne, arkaya, sağa, sola 2 boyutlu düzlemde hareket ettirilebilen çubuğu, yukarı doğru çekip aşağı doğru itebiliyoruz da. SpaceMouse Pro’nun tanıdığı hareketler bunlarla sınırlı değil. Bu çubuğu öne, arkaya, sağa veya sola dairesel hareketlerle ittirerek de farklı komutlar vermiş olabiliyoruz. Ayrıca stick kendi çevresinde iki tarafa da dönebiliyor. Çubuğun hassasiyeti de dikkat çekici. En ufak hareketi bile çok rahat algılayabiliyor.
Kuvvetli yazılım
3Dconnexion SpaceMouse Pro’nun sürücü yazılımı, birçok 3D tasarım yazılımı için eklenti de kuruyor. Ayrıca herhangi bir pencere seçiliyken sol alt köşedeki menü tuşuna basarak o yazılım için istediğimiz tuş atamalarını, akıcılık ayarlarını gerçekleştirebiliyoruz. 3Dconnexion’ın bu konuda sağladığı esneklik gayet hoş.
Ürün Türkiye’de 1250 TL’lik fiyat etiketiyle satılıyor. 
ETİKETLER : 1045
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN