Ürün Test 17 OCAK 2016 / 09:00

Ağ erişiminizi genişletin

İnternete bağlanan ürün sayısı arttıkça ağ erişiminin sağlanması gerektiği alanlar artıyor. Artık evin mutfağından yatak odasına, holünden tuvalete, her noktada internet bağlantısı ihtiyacı duyuyoruz. Elbette ki bu bağlantıyı çoğu zaman tek modemle sağlamak mümkün olmuyor; ek kablosuz ağ güçlendiricilere ihtiyaç duyuluyor. Kablosuz destekli powerline adaptörler genellikle iyi bir çözüm olarak karşımıza çıkarken, kimi durumlarda klasik yönlendiriciler daha fazla işe yarayabiliyor. ZyXEL’in NBG6515 model yönlendiricisi, bir yönlendiriciden fazlasını sunan bir ürün.

Küçük kasa, büyük antenler

NBG6515’in gayet küçük bir yapıda olduğunu söyleyebiliriz. Üst kısmında ZyXEL logosunun yanı sıra cihazın işlevleriyle ilgili bilgilendirme LED’leri de yer alıyor. Hangi portlara bağlanılmış, kablosuz bağlantı açık mı, internete bağlı mıyız gibi soruların cevaplarını bu LED’ler aracılığıyla görebiliyoruz.

Cihazın en dikkat çeken kısmı ise arkasındaki devasa antenleri. Boyuna göre bir hayli büyük antenlere sahip olan NBG6515, yüksek performanslı 802.11ac desteği de sunuyor. Şimdi arka panelindeki 4 tane gigabit LAN, 1 tane WAN ethernet bağlantısıyla beraber neler yapabildiğine bakalım.

Her işlev mevcut

Ürünün çok çeşitli kullanım biçimlerine açık olduğunu belirtelim. Standart yönlendirici modunda kablolu ağ bağlantısının yanı sıra, WAN’dan gelen internetin dağıtımını kablosuz olarak da gerçekleştirebiliyor. Erişim noktası moduna alındığında sadece kablosuz ağ dağıtımı işlevin gerçekleştirirken, tekrarlayıcı moduna alındığında ise evde hali hazırda bulunan kablosuz ağın menzilini, aynı yayını bulunduğu yerde kopyalayarak genişletebiliyor. Üstelik bu üç işlev için cihazın alt tarafında fiziksel bir tuş bulunuyor. Böylece modlar arasında geçiş yapmak için yönlendiricinin arayüzüne giriş yapmanıza gerek kalmıyor.

Yüksek performanslı kablosuz ağ desteği sunan ürünün arka panelinde WiFi için açma kapama butonu da yer alıyor. Böylece istediğimiz takdirde, kolayca kablosuz ağını kapatabiliyoruz.

250 TL seviyesinde satılan ürün özellikle tarayıcı arayüzüne gerek kalmadan, kolayca modlar arasında geçiş yapılabilmesi ve kablosuzun kapatılıp açılabilmesi özellikleriyle ön plana çıkıyor. Ürün, aynı zamanda USB bağlantısı aracılığıyla ağ depolama birimi işlevi de görebiliyor. Tek yapmamız gereken yan tarafında bulunan USB portuna herhangi bir depolama birimi bağlamak.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN