Ürün Test 13 MART 2016 / 15:07

AOC I2481FXH inceleme

Bilgisayarlarımız günden güne güçlenirken, diğer taraftan evimizin, ofisimizin birer parçası haline gelmeye devam ediyorlar. Evlerin bir parçası haline gelmeye başlayan her ürün, tasarımsal açıdan da evrilmeye ve farklılaşmaya başlıyor. Bu, bilgisayar kasalarını etkilediği gibi klavye, fare, ses sistemi ve monitör gibi çevre bileşenlerini de etkiliyor. Tasarım odaklı monitörler bir süredir çeşitli markaların ürün yelpazesinde yer alıyor. AOC’nin I2481FXH model ürünü de tasarım odaklı, incecik bir ürün. Şimdi bu ürünü yakından tanıyalım.

Harika görünüyor!

AOC I2481FXH, biraz önce de belirttiğimiz tasarımı ve zarifliğiyle ön plana çıkan bir monitör. Ürüne ilk olarak ön tarafından baktığımızda çerçevesinin inceliği dikkatimizi çekiyor. Yan tarafını çevirdiğimizde ise panelin bulunduğu kısmın çok çok ince olduğunu görüyoruz. Monitör, büyük bir kısmında 7.5 mm kalınlığında. Arka – alt tarafına doğru inildikçe bu kalınlık artıyor elbette ki. Cihazın devreleri, kablo bağlantıları ve tuşları için haliyle 7.5 mm’den daha geniş bir alana ihtiyaç duyuluyor.
Ürünün kontrol tuşları, sol alt tarafına konumlandırılmış. Dokunmatik tuş yerine fiziksel tuş yerleştirilmiş olması, I2481FXH’in menülerinde daha kolay kontrol edilebilmesini sağlıyor; dokunmatik tuşlardaki gibi nereye bastığımızı kaybetmiyoruz.

I2481FXH’nin ayak kısmında da farklı bir tasarım kullanılmış. Metal malzemeden üretilen ayak da monitörün zarifliğini tamamlar nitelikte. Açıkçası bana nedense ilkokulda defterlerimizi tutturmak için kullandığımız ataşları hatırlattı. Ayağın gövdeye tam ortadan bağlanmıyor olması, simetri hastalarını biraz rahatsız edebilir. Sürekli göz önünde bulanacak bir ürün olduğu için satın almadan buna da dikkat edilmeli diye düşünüyoruz.

Gelelim teknik özelliklere…

Ürün, tasarım odaklı olmasına rağmen oldukça iyi bir görüntü performansı sunuyor. 24 inç boyutundaki IPS paneli, 1920 x 1080 piksel çözünürlük sağlıyor. Panelin IPS olması, renklerin canlılığına katkı sağlarken 178 derece dikey, 178 derece yatay görüş açısı sağlıyor. Ekranın tepki süresi, 4 ms olarak belirlenmiş. Full HD çözünürlükte 60 Hz akıcılığında görüntü sunabilen ürünün arka panelinde 1 tane VGA, 2 tane de HDMI girişi bulunuyor. DVI veya DisplayPort’a bu üründe yer verilmemiş.
Ürünün görüntü kalitesi başarılı olsa da 2016 yılında Full HD gibi bir çözünürlüğe yatırım yapmanın yersiz olduğunu düşünüyoruz. 820 TL seviyesinde satışta olan bu ürünün üzerine bir miktar daha katılarak 2560 x 1440 piksel monitörlere geçiş yapılabilir. Diğer taraftan ürünün “tasarım” serisine dahil olduğunu da unutmamak gerekiyor; bu ürünle aslında biraz “stil” kısmına da para ödemiş oluyoruz. Odanıza çok yakışacağını düşünüyorsanız bu ürünün iyi bir seçenek olabileceğini söyleyip, Full HD’nin vaktinin dolmak üzere olduğunu da hatırlatarak incelememizi noktalıyoruz.
ETİKETLER : i2481fxh inceleme 1063
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN