Ürün Test 20 ARALIK 2015 / 15:35

Aradığınız akıcılıksa…

Bundan 2 – 3 yıl öncesine kadar uzun bir süredir Full HD monitörlerde sıkışıp kalmıştık. Şimdi ise monitör firmaları birbirinden başarılı ve farklı monitör modellerini piyasaya sürüyorlar. Sektördeki bu heyecan, elbette ki bizlerin de kanını kaynatıyor. Çözünürlük, panel tipi, panel oranı, panel boyutu yenileme hızı ve bağlantı seçenekleri gibi özellikler günden güne değişiyor. AOC’nin G2460PQU modeli de akıcılığı renk kalitesiyle birleştiren bir oyuncu monitörü.

Şık ve kaliteli
AOC G2460PQU monitörü, hemen hemen tüm yeni nesil AOC’lerdeki gibi oldukça yüksek malzeme kalitesine sahip. Fırçalanmış alüminyum görünümlü plastik, tahmin edilenden çok daha sağlam ve şık görünüyor. Ürünün ayak kısmında da benzer bir kalitenin hakim olduğunu görüyoruz. G2460PQU, öne, arkaya ve sağa yatırılabiliyorken yükseklik kontrolü de yapılabiliyor. Ergonomik bir monitör olduğunu söyleyebiliriz.
24 inçlik IPS panele sahip olan ürün, bu panel üzerinde Full HD çözünürlük sunuyor. Parlaklık oranı bir hayli yüksek olan bu monitörün asıl dikkat çekici noktası ise tazeleme değeri. Standart bir LCD – IPS bir monitör 60 Hz tazeleme değerine sahipken AOC G2460PQU’da 144 Hz tazeleme hızına çıkılabiliyor. Bu hıza daha önce TN panel monitörlerle çıkılabiliyordu fakat TN panel monitörlerin de renk isabeti düşük. IPS panelde yüksek akıcılık sağlanması ise gayet hoş. Ürünün gecikme süresine baktığımızda da 1 ms değerini görüyoruz.

144 Hz deneyimi
60 Hz değerindeki bir monitör, ekrana saniyede en fazla 60 kare görüntü verebiliyor. 144 Hz’de ise haliyle 144 kare. 60 kare görüntüyle yıllarca oyun oynamaya alışmış biri olarak şunu söylemeliyim ki oyunlarda 144 Hz çok fazla fark yaratmıyor. Zaten 144 Hz’den tam olarak faydalanabilmek için oyunları 144 fps’de çalıştırabilecek bir sisteme ihtiyacımız var. Her ne kadar FPS ve MMO oyunlarında çok fazla fark yaratmadığını düşünsem de fare imlecinin kolay görülmesi noktasında da inanılmaz fark yaratıyor. Özellikle MOBA oyunlarında, savaş anlarında fare imlecini kaybeden biriyseniz 144 Hz’in çok işinize yarayacağını söyleyebilirim. 144 Hz’de fare imlecinin akıcı geçişleri ciddi anlamda fark yaratabiliyor.
G2460PQU’nun arka panelinde DVI, HDMI, VGA ve DisplayPort bağlantıları bulunuyor.
Monitörü çok beğenmiş olsak da artık Full HD çözünürlüğün yetmediğini düşünmekteyiz. Oyunlarda 1440p çözünürlüğü, 144 Hz akıcılığa tercih edeceğimizi belirtelim. G2460PQU, 1250 TL gibi bir fiyat etiketine sahip. Üzerine bir miktar daha para ekleyip AOC’nin başarılı 1440p modellerini almanızı tavsiye ederiz.
ETİKETLER : 1051
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN