Ürün Test 05 ŞUBAT 2012 / 14:13

Archos 80 G9

Tablet bilgisayarlardan çok daha önce, taşınabilir medya oynatıcı tarafında ismini duyuran Fransızların ünlü markası Archos, bu kez farklı boylarda piyasaya sürülen G9 serisiyle karşımızda. Archos 80 G9, adından da anlaşılabileceği gibi 8 inç ekran büyüklüğüne sahip bir tablet ve 10,1 inçlik modele göre daha taşınabilir boyut, daha uygun fiyatla geliyor.
İlk göze çarpan özellik 1024 x 768 piksellik bir dokunmatik ekrana sahip olması. Her ne kadar günümüz koşullarında düşük bir çözünürlük gibi gelse de küçük ekran boyunda yeterli bir keskinlik yarattığını söylemek mümkün. Ekranın parlaklığının az olmasıysa pil tüketimindeki cimriliğiyle açıklanabilir. Çünkü en üst seviyede bile açık havada kullanımı zorlaştırıcı olabiliyor.
Ürünün ekranı haricindeki tüm dokunulabilir yüzeyi plastik. Bu, ürünün hafif olmasını sağlıyor ancak görünüm konusunda pek de iddialı olmadığını gösteriyor. Gövdenin arka tarafında ise cihazı dik konumda kullanabileceğiniz bir ayak bulunuyor. Bu ayak gövde içine gömülü şekilde durduğundan kesinlikle rahatsız etmiyor.

3G desteği isteğe bağlı
Android işletim sistemini çalıştıran cihazda ARM Cortex A9 adlı çift çekirdekli işlemci kullanılıyor. Bu nedenle işlem gücü gerektiren uygulamalar sorunsuzca çalışıyor ve buna rağmen pil ile çalışma süresi mantıklı seviyelerde kalıyor. Elimize ulaşan test cihazında 8 GB dahili bellek bulunuyor. Bunu 16 GB’lık sürümü de mevcut. Ayrıca bu depolama kapasitesi microSD bellek kartlarıyla yükseltilebiliyor.
Kablosuz ağ bağlantısının bulunduğu cihazda 3G desteğiyse çok farklı bir yöntemle sağlanmış. Aslında 3G modem opsiyonel olarak sunuluyor ama tüm cihazlara sonradan takılması mümkün. G9 3G Stick adlı modem bilgisayarlarda da kullanılabilecek şekilde USB bağlantısına sahip. Aynı zamanda tablet bilgisayarın arkasında da bunun takılabileceği bir yer var. Dolayısıyla 3G’ye ihtiyaç duyduğunuzda satın alıp kullanmanız mümkün. Üstelik taşınabilirlikten de ödün vermeniz söz konusu değil. Cihazın dezavantajıysa sadece ön yüzde, görüntülü görüşme için yerleştirilmiş bir dahili kameraya sahip olması. Bu da 720p çözünürlük sunuyor.
Sonuç olarak Archos 80 G9, küçük bir tablet alternatifi olarak düşünülebilir ama 849 TL’lik fiyatın bu özellikler için biraz yüksek olabileceğini de göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Teknik özellikler

Ekran: 8 inç, (1024 x 768 piksel)
İşlemci:
ARM Cortex A9 (1 GHz)
Kablosuz:
Wi-Fi, Bluetooth 2.1, Opsiyonel 3G
Dahili Kamera:
Ön yüzde (720p)
Boyutlar:
226 x 155 x 11,7 mm
Ağırlık: 465 gram
Fiyat: 849 TL
ETİKETLER : Sayı:857
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN